Loading...

DAF-Kalender

DAF-kalenderen indeholder information om discipliner, aldersklasser, tid, sted og øvrige relevante oplysninger for stævner, turneringer, events, løb og andre af Dansk Atletik Forbunds arrangementer.

sted

kategori

maj - 2017

01

man

 

 

titel

åbent stævne

sted

Torshavn

type

Ungdomsstævne

02

tir

 

 

titel

Klubkamp BAK-BAC

sted

Ballerup Stadion

type

Ungdomsstævne

02

tir

 

 

titel

Åbningsstævne

sted

Stadionvej 43, 5200 Odense V

type

Seniorstævne, Ungdomsstævne, M…

06

lør

 

 

titel

DM 20km Kapgang M/10km Kapgang…

sted

Vallensbæk landsby

type

Mesterskaber cross/landevej, K…

06

lør

 

 

titel

Kapgang senior DM, landevej K…

sted

Vallensbæk landsby

type

Mesterskaber cross/landevej

06

lør

 

 

titel

Herning Games

sted

Herning Atletikstadion

type

Seniorstævne, Ungdomsstævne

06

lør

07

søn

titel

Tårnby Games

sted

Tårnby Stadion

type

Seniorstævne, Ungdomsstævne, M…

07

søn

 

 

titel

DOMMERKURSUS - LØB

sted

2770 Kastrup

type

Kursus

10

ons

 

 

titel

NVJ Holstebro

sted

Holstebro Idrætspark

type

Ungdomsstævne

10

ons

 

 

titel

Nålestævne

sted

Skovdalen Atletikstadion

type

Ungdomsstævne

12

fre

13

lør

titel

Øst-/vestmesterskaber i mangek…

sted

Aalborg

type

Mesterskaber stadion/inde, Sen…

12

fre

 

 

titel

Bededagsspring

sted

Østerbro Stadion

type

Seniorstævne

12

fre

 

 

titel

Kastefemkamp

sted

Stadionvej 43, 5200 Odense V

type

Masters

12

fre

 

 

titel

Øst danske mesterskaber i mang…

sted

Bagsværd Stadion

type

Mesterskaber stadion/inde

13

lør

 

 

titel

Kastestævne

sted

Stadionvej 43, 5200 Odense V

type

Seniorstævne

13

lør

 

 

titel

Michel Leinders Kastestævne

sted

Aabenraa stadion

type

Seniorstævne, Ungdomsstævne, M…

13

lør

 

 

titel

PV lørdag

sted

Langvang Idrætscenter

type

Seniorstævne

14

søn

 

 

titel

Klubkastestævne

sted

Greve stadion, Lillevangsvej …

type

Seniorstævne, Ungdomsstævne, M…

14

søn

 

 

titel

Klubspydkast i maj

sted

Rudegård Stadion

type

Seniorstævne, Ungdomsstævne

15

man

 

 

titel

pointstævne

sted

Maribo

type

Ungdomsstævne

16

tir

 

 

titel

Baneturnering 1

sted

Tårnby

type

Seniorstævne, Ungdomsstævne

17

ons

 

 

titel

Forårs stævne sammen med UP

sted

Greve Stadion

type

Seniorstævne

17

ons

 

 

titel

UP 3 Greve

sted

Greve Stadion

type

Ungdomsstævne

17

ons

 

 

titel

BM 3000 meter på bane

sted

Rønne Stadion Nord

type

Mesterskaber stadion/inde

17

ons

 

 

titel

UP 1, Hillerød

sted

3400 Hillerød

type

Ungdomsstævne

18

tor

 

 

titel

Pokalturnering FIF-BAK

sted

Frederiksberg Stadion

type

Ungdomsstævne

18

tor

 

 

titel

Tages kaste-3kamp

sted

Glostrup Stadion

type

Masters

18

tor

 

 

titel

Nålestævne, Viborg

sted

Vinkelvej 32, 8800 Viborg

type

Ungdomsstævne

20

lør

 

 

titel

DM 10.000m

sted

2650 Hvidovre

type

Mesterskaber stadion/inde, Sen…

20

lør

 

 

titel

DT 1. div. vest indledende

sted

7800 Skive

type

Seniorstævne

20

lør

 

 

titel

Nordic 10.000 m Challenge

sted

2650 Hvidovre

type

Internationale mesterskaber, …

20

lør

21

søn

titel

Atletik Stævne i Slagelse

sted

Slagelse Atletik Stadion Nørre…

type

Seniorstævne, Ungdomsstævne, M…

20

lør

 

 

titel

1. Betri Stórkapping á Tórsbre…

sted

Tórsbreyt Stadion Tórshavn

type

Seniorstævne, Ungdomsstævne

21

søn

 

 

titel

DT Elitediv. indledende

sted

5000 Odense

type

Seniorstævne

21

søn

 

 

titel

Ballerup Spring Walk 21. maj 2…

sted

Ballerup Atletik Stadion

type

Seniorstævne, Ungdomsstævne, M…

21

søn

 

 

titel

Opvisning stævne

sted

Ballerup Atletik Stadion

type

Seniorstævne, Ungdomsstævne

22

man

 

 

titel

Regionsstævne

sted

Gråsten

type

Seniorstævne, Ungdomsstævne

22

man

 

 

titel

Atletikmærkestævne, forår 1

sted

Østerbro Stadion

type

Ungdomsstævne

22

man

 

 

titel

Mastersturneringen 1. runde Jy…

sted

7100 Vejle

type

Masters

23

tir

 

 

titel

Nålestævne

sted

Sæby - SparNord Atletikstadion…

type

Ungdomsstævne

23

tir

 

 

titel

Mastersturneringen 1. runde Sj…

sted

3400 Hillerød

type

Masters

24

ons

 

 

titel

Atletikmærkestævne, forår 2

sted

Østerbro Stadion

type

Ungdomsstævne

24

ons

 

 

titel

Mastersturneringen 1. runde Sj…

sted

2670 Greve

type

Masters

26

fre

 

 

titel

PV fredag

sted

Langvang Idrætscenter

type

Seniorstævne

28

søn

 

 

titel

DM for 12-15 årige og junior h…

sted

Ballerup Atletik Stadion

type

Ungdomsstævne

29

man

 

 

titel

NVJ-Stævne

sted

Stoholm Stadion

type

Ungdomsstævne

29

man

 

 

titel

Nålestævne

sted

Aabenraa Stadion

type

Seniorstævne, Ungdomsstævne

29

man

 

 

titel

UP 3, Herlufsholm

sted

4700 Næstved

type

Ungdomsstævne

30

tir

 

 

titel

1. div. øst indledende mænd

sted

4300 Holbæk

type

Seniorstævne

30

tir

 

 

titel

Opin kapping

sted

Tórsbreyt, Torshavn

type

Seniorstævne, Ungdomsstævne

31

ons

 

 

titel

Baneturneringen nr. 2

sted

Østerbro Stadion

type

Seniorstævne

31

ons

 

 

titel

Onsdagstævne 2

sted

Skovdalens Atletikstadion

type

Seniorstævne, Ungdomsstævne, M…

31

ons

 

 

titel

Nålestævne 2 Odense

sted

5000 Odense

type

Ungdomsstævne

© Copyright Dansk Atletik Forbund