Loading...

Nyheder 2014

Nijhuis og Langelund sejrer suverænt

08. februar 2014 · Jeppe Weinreich

CROSS CHALLENGE 5. RUNDE. Thijs Nijhuis og Louise Langelund Batting viste lørdag i Aalborg, at formen er i top.

Trods af en del blæst i Aalborg og en ikke helt flad rute blev der løbet stærkt i lørdagens Cross Challenge. Der var samlet start for mænd og kvinder, og på den 2,5 km lange rundstrækning var det ikke uventet de tre forhåndsfavoritter, Thijs Nijhuis (Viborg AM), Abdi Hakin Ulad (Korsør AM) og Jesper Faurschou, som fra start skabte sig et stort forspring. Efter tre omgange faldt Faurschou lidt tilbage, mens Abdi Hakin Ulad fortsat fulgte Nijhuis. Men næste gang de passerede målet, havde sidstnævnte formået at skabe sig et forspring på ni sekunder. Et forspring, som i sidste ende med vindertiden 46:53 min. var blevet udbygget til 23 sekunder ned til Abdi, mens Jesper Faurschou fulgte efter 6 sekunder længere tilbage.

Louise Langelund Batting viser topform
Mens det seneste årtis dominerende hold hos mændene, Aarhus 1900, denne sæson har været en skygge af sig selv, er klubbens kvinder til gengæld begyndt at blande sig. Lørdag blev det således til klubbens første individuelle sejr i meget lang tid, da Louise Langelund Batting (foto) suverænt sejrede i 53:08 min. efter at have rundet 10 km i uofficiel PR 35:14 min.

Med afbud fra både Louise Kunø (Aalborg AM) og Maria Sig Møller (AGF) blev det Zenia Mogensen (AGF), som tog andenpladsen – også i PR 54:39 min., mens Luise Sønder (Skive AM) fulgte på tredjepladsen mere end to minutter efter.

Holdsejren hos kvinderne gik igen til AGF, der dog var overraskende tæt på at blive slået af Viborg AM. Hos mændene kunne Herning Løbeklub såmænd tage sejren.

På juniorernes 5 km blev det til den ventede sejr til Jacob Simonsen (AGF), mens Sara Schou Kristensen (Bagsværd AC) vandt hos pigerne.

Cross Challenge – 5. runde Aalborg
Mænd 15 km
1. Thijs Nijhuis, Viborg AM 46:37
2. Abdi Hakin Ulad, Korsør AM 47:00
3. Jesper Faurschou, Herning LK 47:06
Hold
1. Herning LK 2:27,58
2. AGF 2:28,28
3. Odense Atletik 2:33,10

Kvinder
1. Louise Langelund Batting, Aarhus 1900 53:08
2. Zenia Mogensen, AGF 54:39
3. Luise Sønder, Skive AM 56:57
Hold
1. AGF 2:58,28
2. Viborg AM 2:58,46
3. Aarhus Fremad Atletik

Alle resultater
 

© Copyright Dansk Atletik Forbund