Loading...

Christoffer Frost Johansen sørgede med 2. pladsen på 800 meter for metal til Sdr. Omme IF. (Lone Dybdal)

Store DM

24 klubber kom på skamlen i Odense

28. august 2018 · Jeppe Weinreich

I alt deltog 34 klubber ved sidste weekends DM. Af disse vandt 24 mindst én medalje. Sparta endte som en suveræn nr. 1, fulgt op af Aarhus 1900, mens FIF med en 3. plads havde klubbens bedste DM i mange år

Ikke mindst takket være Mathilde U. Kramer fik Frederiksberg IF et medaljemæssigt indbringende DM. Fire af klubbens tre guldmedaljer hentede sprinteren hjem, mens kæresten - den tidligere Sparta-atlet Kenneth Mertz - såmænd tog den fjerde i kuglestød. Det sidste var i øvrigt klubbens første titel i mændenes kuglestød siden 1960.

I alt vandt 24 af de 34 deltagende klubber mindst én medalje. Sparta var som ventet aldeles suveræn med i alt 45 medaljer (heraf 16 af guld), mens Aarhus 1900 fulgte efter med18 stk. (7 guld). Dermed hentede de to klubber tilsammen 63 medaljer - nøjagtig halvdelen af de 126 medaljer, som blev uddelt i løbet af de tre dage.

Store DM 2019 afvikles i Esbjerg (den sidste weekend i juli) i forbindelse med klubbens 100 års jubilæum.

Medaljer

 

  (43 guld - 43 - sølv - 40 bronze = 126 medaljer)

Atletik TV's transmission fra søndagens konkurrencer ligger nu klar på YouTube:

© Copyright Dansk Atletik Forbund