Loading...

Kojo Musah presser sig foran Festus Asante med 0,03s i 60 meter finalen. (Lone Dybdal)

DM-inde (2. dag)

To danske rekorder og en EM-kvalifikation

17. februar 2019 · Jeppe Weinreich

Maja Alm forbedrede søndag sin egen én uge gamle danske rekord på 3000 meter, mens Sara Slott Petersen og hendes hold fra Aarhus 1900 rundede en flot søndag af med at forbedre klubbens egen danske rekord på 4x200 meter. Forinden havde Kojo Musah leveret varen med sejr og EM-kvalifikation på 60 meter, mens Andreas Bube og Mathilde U. Kramer viste strålende EM-form med mesterskabsrekorder på hhv. 800 og 60 meter.

Dansk Atletik kan stille med to deltagere på mændenes 60 meter ved EM-inde om små to uger. Søndag knækkede Kojo Musah nemlig EM-kravet, da han på 60 meter vandt med 0,03s foran den forsvarende mester Festus Asante (Sparta) i personlig rekord 6,77 sek. Med tiden udnyttede den 22-årige 1900-sprinter en sidste mulighed i forhold til EM-kravet (6,78s).

"Efter det indledende heat, hvor jeg løb 6,86 sek., troede jeg faktisk ikke på det, men det er en stor forløsning at gøre det nu - og så samtidig vinde titlen," lød det fra den tidligere springgymnast, der som medlem af Vejle IF debuterede som sprinter med 11,40 sek. ved Herning Games i maj 2015.

Efter Asante på sølvpladsen overraskede Andreas Trajkovski (Sparta) ved at vinde bronze med 6,92 sek. En tangering af den PR, han satte ved DM i 2012 - dengang også på 3. pladsen. Med guld på 4x200 meter nåede han op på tre guld og en bronze og blev dermed weekendens mest vindende atlet.

To danske rekorder
Inden mændenes stafet havde Aarhus 1900 med Sara Slott Petersen på første og Mette Graversgaard på sidste tur forbedret klubbens egen tre år gamle rekord til 1:38,55 min. De to havde selv den tidligere rekord, mens de to juniorer Martha Danneskjold Rasmussen og Thea Lyng Møller er de nye medindehavere.

Stafet

En anden Aarhus-atlet, Maja Alm (AGF), havde lige inden sat den første rekord, da hun i et sololøb klarede 3000 meteren i 9:11,65 min. Dermed skar hun lidt over tre sekunder af den rekord, hun selv satte ved landskampen sidste søndag. Det kom faktisk lidt bag på hende.

"I forhold til landskampen fik jeg i dag lagt et mere jævnt tempo fra start. Dengang vidste jeg ikke helt, hvad jeg kunne. Det gjorde jeg nu, det gav en vis tryghed, og samtidig stod min træner (Lars Lindstrøm, red.) og gav mig mellemtider for hver omgang," lyder det fra Alm, der først har sin næste konkurrence ved VM Cross i Aarhus d. 30/3. Forinden venter en måneds træningslejr i Kenya. Her får hun selskab af Simone Glad (Sparta), der fire gange tidligere har vundet titlen på distancen, men på sølvpladsen nu løb sin hidtil hurtigste tid indendørs: 9:25,09 min. (nr. 7 på alle tiders liste).

aLM (2)

Bube og Kramer viser EM-form
To mesterskabsrekorder - og dermed også arena-rekorder - blev leveret af de to allerede EM-kvalificerede navne. På kvindernes 60 meter viste Mathilde U. Kramer (FIF) strålende EM-form, da hun sejrede i finalen i mesterskabsrekord 7,36 sek. - bare 0,02s fra hendes én uge gamle danske rekord. Astrid Glenner-Frandsen (KIF) var med 7,48 sek. for fjerde gang denne sæson under de 7,50 sek., men EM-kravet på 7,42 blev ikke knækket. Lidt overraskende kunne Mette Graversgaard (1900) snuppe 3. pladsen i 7,61 sek. (indl. SB 7,60s) foran de seneste to års bronzevinder Louise Østergård (Randers Freja).

Kramer (1)

Andreas Bube (Bagsværd AC) gentog sidste års forrygende sololøb på 800 meter, men gjorde et endnu flottere indtryk end sidst, da han med 1:49,73 min. pressede sin egen mesterskabsrekord under de 1:50,00 min. Christian Clausen (Sparta) vandt for tredje gang i Skive sølv, mens den unge aalborgenser Karl-Gustav Brockdorff fik et mindre gennembrud med bronze i PR 1:52,60 min.

Bube

Kløjgård besejrer Klausen: 2.18 - 2.12
Mændenes højdespring var imødeset - og med rette, skulle det vise sig. 1900-springerne Janick Klausen og Jonas Kløjgård gav her hinanden en god duel, inden sidstnævnte sejrede med indendørs PR 2.18 meter. Kløjgård klarede alle højder fra 2.03 til de 2.18 meter, mens Klausen gjorde det samme til og med 2.12 meter. Herefter stod han over både 2.15 og 2.18, inden han rev tre gange på ny arena-rekord 2.21 meter - uden at være rigtig tæt på. Det var Kløjgård til gengæld i sit første forsøg, og efter lidt formnedgang synes han atter på rette vej. Klausen tog nederlaget med fattet ro; en spændt muskel ved hoften generede ham undervejs, og der er til sommer forhåbentlig flere gode dueller i vente mellem de to. Med Mads Moos Larsen på 3. pladsen med inde-PR 2.03 meter fik Aarhus 1900 tredobbelt sejr. Kenneth Pedersen (Sparta) fik noteret samme højde på 4. pladsen, og dermed var niveauet det højeste nogensinde set i Spar Nord Arena.

Klojgaard

Sara Slott Petersen nøjedes ikke med guld på stafetten. Forinden havde hun sikkert vundet 400 meteren i dansk årsbedste 54,95 sek., men Olivia Thorsgaard (Sparta) var her ikke så langt fra som ventet. Den 18-årige Sparta-løber tog sølvet i PR 56,22 sek., og har nu forbedret sig med over et sekund denne vinter, hvor hun er røget op som nr. 7 på alle tiders liste. Den helt unge Vejle-atlet (årgang 2002), Sarah Sækmoses forbedring er endnu større. Hun vandt bronze nu med PR 57,22 sek. Hos mændene forsvarede Gustav L. Nielsen (Sparta) sikkert sin titel med 48,89 sek.

EM-kravet glipper i seværdig finale
Mændenes 3000 meter gjaldt på forhånd som jagt efter det eftertragtede EM-krav (8:05,00). Trods et forbilledligt forarbejde af Ole Hesselbjerg (Sparta) de første 800 meter, efterfulgt af Andreas Lindgreen (Sparta) og Peter Glans (HMRC) de næste to gange 800 meter, kunne løberne ikke holde tempoet. Hesselbjerg vandt i 8:10,82 - ét sekund foran Lindgreen, mens Peter Glans overraskende måtte se sig slået af Mikael Johnsen (AGF) og Jonas Gertsen (OA/OGF), der med 8:14,55 og 8:16,96 begge satte PR.

Hessel

Andre steder
- For tredje stævne i træk nåede Sparta-stangspringerne Caroline Bonde Holm og Line Renée Jensen samme højde 4.05 meter. Førstnævnte klarede den i første forsøg, og dermed fortsatte den danske rekordholder sit succesfulde comeback oven på en fødsel i tiden efter hendes seneste titel i 2017.
- Mathilde Diekema (1900) fulgte op på sidste års sejr i højdespring med guld på 800 meter i PR 2:09,66 - 0,31s foran Laura Nørrung Poulsen (Sparta) Det skete i en dramatisk finale med en del positionskampe.
- Trespringer Jannick Bagge (KIF) sikrede sig sin første senior-titel med dansk årsbedste 15.11 meter
- Hos kvinderne nåede den forsvarende mester Janne Nielsen (1900) grundet et forsinket fly ikke frem fra lørdagens franske mesterskaber. Nu gik titlen i stedet til Katrine H. Winther (KIF), som senest vandt den i Skive i 2011! De 12.53m er desuden hendes længste i fem år. Trods fraværet af den danske rekordholder sørgede norske Monika Benserud (Randers Fr.) for et flot vinderresultat med 13.10 meter - 15 cm fra den PR, hun satte ved Nordenkampen sidste uge.

DM-inde Skive - 16.-17. februar
Resultater

Alle foto: Lone Dybdal - se flere HER


Se eller gense Atletik TV's transmissioner:

 

 

 

 

© Copyright Dansk Atletik Forbund