Loading...

Artikelserie: Hvad med dem i USA?

Hvordan er situationen for Mia Mørck, Kristoffer Thomsen og Nicolai Hartling nu?

07. maj 2020 · Christian Jørn

Flere danskere er i USA på college-ophold, men hvordan er deres situation nu under Coronavirussen? Vi spørger i en artikelserie ind til hvordan deres situation er, hvor de er henne i verden, hvad de har oplevet i USA under Coronavirussen, hvordan de klarer sig med undervisningen nu og hvad deres umiddelbare planer er. Læs her i andet indlæg om Mia Mørck, Kristoffer Thomsen og Nicolai Hartling nu.

Artikelserien vil over dagene 6-9. maj dele indsigter i nogle af de nedenstående atleters situation. Alle atleterne er selv gået med til at indgå.

Danskere i USA: Anna Mark Helwigh, Kristian Holm Jensen, Sophie Søefeldt, Maria Ahm, Nicolai Hartling, Kristian Uldbjerg Hansen, Nathalie Richter, Josephine Thestrup, Mia Helene Mørck, Thea Jensen, Kristoffer Thomsen, Helene Gottlieb, Olivia Thorsgaard, Caroline Vegeberg, Kristoffer Hari, Jonas Gertsen og Anna Juul.

_________ 

MIA HELENE MØRCK, BAGSVÆRD AC & UNIVERSITY OF NEBRASKA

Screenshot 2020-05-06 20.20.02

Mia har fået etableret en hjemmetræningsfacilitet hjemme i haven her i Danmark, nu hvor de fleste styrketræningsfaciliteter er lukket.

Hvilket college / university i USA er du på? Og hvilken specifik retning hvis nogen?

Studerer på University of Nebraska, Lincoln, hvor jeg læser Business Management med sidefag i Psykologi.  

Hvilket semester eller år er du? Hvor langt er du på uddannelsen?

Læser på mit 4. semester/2. år af en 4-årig uddannelse. 

Er du pt. i USA eller hjemme? Eller andetsteds? Hvis du tog hjem til Danmark, hvordan foregik det så og hvad var der af overvejelser ved det?

Jeg er pt. hjemme i Danmark. Jeg rejste hjem den 27. marts efter mange overvejelser. Da vores skole rykkede online og samtlige atletik konkurrencer blev aflyst, havde jeg egentlig besluttet mig for at blive i Nebraska. Vi havde på daværende tidspunkt stadig adgang til alle vores idrætsfaciliteter, og da Danmark jo var helt lukket ned, så virkede det som den bedste løsning i forhold til træning. Det varede dog ikke længe før vi også blev lukket ned, og da jeg kunne se at mange andre atleter var taget hjem, fik jeg pludselig travlt med at pakke sammen og flytte. Min lejekontrakt ville ende i slut juli, og da jeg ikke kan være sikker på at kunne komme tilbage til den tid, var jeg nødt til at finde ny bolig før jeg kunne tage hjem. Jeg fandt en flybillet i sidste øjeblik før priserne skød til vejrs, og 72 timer senere landede jeg i København.  

Hvad regner du med nu i dette semester? Hvordan foregår undervisningen? Er du taget hjem, bliver du så hjemme?

En af mine forudsætninger for at kunne tage hjem var, at jeg ikke skulle sidde oppe klokken 3 om natten for at modtage undervisning. Alle mine lektioner er uploaded elektronisk, og mine fag havde i forvejen mange skriftlige afleveringer frem for fysiske eksamener. Udover at mit skrivebord nu står i mine forældres hus, så har min skolegang ikke ændret sig specielt meget, da jeg alligevel ville sidde og skrive opgaver dagen lang. Det er dog udfordrende med en tidsforskel og gruppearbejde, og motiveringen er ikke helt den samme. Semesteret slutter dog, for mit vedkommende, allerede den 5. maj, og så var jeg nok alligevel taget hjem på sommerferie. 

Hvordan mærkede eller mærker du til Coronakrisen i USA? Hvordan håndteredes det?

Det var en meget absurd uge, da vi fik at vide at sæsonen var aflyst. På skolen havde der gået rygter om at vi ville lukke ned, men ingen havde regnet med, at det ville få så stort et omfang. Det hele eskalerede fra torsdag til fredag. Vores skole opfordrede alle elever til at tage hjem, og ved udgangen af weekenden havde stort set hele holdet forladt campus. Vores kantine og øvrige personale er stadig på skolen til at tage sig af de tilbageværende atleter, som ikke har mulighed for at tage hjem, men der er ingen tegn på genåbning før efter sommerferien. 

Regner du med at tage tilbage så snart du kan? Hvad er dine overvejelser?

Jeg er kun knap halvvejs i min uddannelse. Planen er derfor at tage tilbage til efterårssemesteret i august, men nu må vi jo se, hvad der sker i mellemtiden. Vores skole har allerede åbnet op for, at alle fag kan tages online i sommerperioden, og dette kan snildt blive forlænget ind i efteråret. 

Hvad er status ellers på træning, form, motivation? Især i denne tid?

Jeg har kæmpet med skader siden jeg brækkede min fod den 18. juni sidste år. Efter en lang genoptræningsperiode fik jeg i januar en stress reaktion i min hofte, så personligt bliver jeg ikke snydt for så meget i år. Jeg nyder at kunne løbe igen, og det er en kæmpe motivationsfaktor at være tilbage med træningsgruppen og trænere i Bagsværd. Min søster er vægtløfter, og har bygget sit eget plateau i haven, så jeg har de ideelle træningsmuligheder. Jeg ser hver dag som en mulighed for at blive mentalt og fysisk stærkere frem mod 2021, hvor jeg ser frem til et længe ventet "comeback". 

Hvad er din bedste oplevelse fra dit USA ophold?

Det bedste ved at studere i USA er følelsen af at være en del af noget større. Du konkurrerer ikke kun for dig selv men for hele skolen og fan-basen omkring. Atletikken er meget større end herhjemme, og tilsvarende er konkurrencen. Det var et kæmpe chok mit første år, hvor højt niveauet var på tværs af universiteterne, og jeg ser helt klart store muligheder for gode resultater på sigt. 

Mia Mørck

KRISTOFFER THOMSEN, AARHUS 1900 & NORTH DAKOTA STATE UNIVERSITY 

Screenshot 2020-05-06 20.22.09

Hvilket college / university i USA er du på? Og hvilken specifik retning hvis nogen?

NDSU, (North Dakota State University). Her læser jeg Mechanical Engineering. 

Hvilket semester eller år er du? Hvor langt er du på uddannelsen?

Jeg slutter snart mit 2. ud af 4 år.  

Er du pt. i USA eller hjemme? Eller andetsteds? Hvis du tog hjem til Danmark, hvordan foregik det så og hvad var der af overvejelser ved det?

Jeg er pt. hjemme i Danmark.

Jeg nåede ikke at gøre mig mange overvejelser inden jeg bestilte en flybillet hjem, men da det gik op for mig at jeg ikke vil skulle møde op, fysisk, i skole de næste 3 uger, valgte jeg at rejse hjem med en forventning om at skolen vil forblive lukket. Jeg vendte disse tanker med min kæreste, træner, hold kammerater og Nicolai Hartling(også studerende i USA) , hvori der var enighed om, at det ville være bedst at rejse hjem.

Så jeg rejste hjem til Danmark 2 dage efter udmelingen om, at hele NCAA sæsonen er aflyst, både NCAA indoor championships samt kommende udendørs sæson.

Hvad regner du med nu i dette semester? Hvordan foregår undervisningen? Er du taget hjem, bliver du så hjemme?

Nu har skolen konverteret al fysisk undervisning til online, hvilket gør at vi kan fortsætte med uddannelsen. Det er ikke et optimalt semester, særligt ikke nu hvor der også er står tidsforskel, hvilket får nogle live undervisninger til at ligge dårligt (dansk tid). 

Hvordan mærkede eller mærker du til Coronakrisen i USA? Hvordan håndteredes det?

Jeg mærkede ikke rigtigt noget særligt til det. Det blev længe ignoreret at situationen blev værre og værre. Det var først når NBA meldte deres aflysning, at det rigtig tog fat mange andre steder.

Også selvom at der blev fulgt med når både Seattle og New York fortsatte bekræftede flere nye hver dag, jamen så var tankegangen bare, at så længe man ikke selv er dér, er der ikke nogen grund til at bekymre sig. 

Regner du med at tage tilbage så snart du kan? Hvad er dine overvejelser?

Jeg ved at resten af semersteret vil være online. Med det, så vil jeg ikke tage tilbage før det hele bliver lukket op og at jeg behøver at være tilbage.  

Hvad er status ellers på træning, form, motivation? Især i denne tid? 

Jamen jeg holder mig igang på bedste vis. Træningen er ikke optimal i og med at den ikke er den sammen som jeg havde ovre i USA. Derovre havde jeg alle mine træningskammerater og en god hverdags rytme. Nu skal jeg holde mig selv meget i nakken plus så er man stadig begrænset af alle Corna begrænsninger.

Min motivation er, at alle er i samme båd, og hvis jeg skal rykke mig mere end mine konkurrenter, så er det at udnytte situationen og komme stærkest ud af den.

Det er en tanke som motivere mig meget både inden min træning, men også imens jeg træner. 

NICOLAI HARTLING, SPARTA AM & WEST TEXAS A&M UNIVERSITY

92577797_638622756699245_6910253035214077952_n

Nicolai Hartling efter han var landet i Københavns Lufthavn.

Hvilket college / university i USA er du på? Og hvilken specifik retning hvis nogen?

West Texas A&M University - master’s in communication.

Hvilket semester eller år er du? Hvor langt er du på uddannelsen?

3. semester (af 4).

Er du pt. i USA eller hjemme?

Jeg er hjemme i Danmark igen. 

Det var super hektisk at være i USA efter 11/3, da Danmark og snart efter mange lande gik i lockdown. Vi var allerede rejst til Alabama til Indoor Nationals. Stævnet blev aflyst mindre end 24 timer før start. Da vi kom tilbage til Canyon, Texas, begyndte jeg at pakke mine ting mens jeg ventede på at få grønt lys fra skolen til at rejse hjem. Jeg ville gerne hjem inden grænserne eventuelt lukkede helt og før endnu flere flyafgange blev aflyst. 

Hvad regner du med nu i dette semester? Hvordan foregår undervisningen? Er du taget hjem, bliver du så hjemme?

Jeg var på sin vis ret heldig studiemæssigt, da alle mine fag allerede foregik online. Derudover havde jeg ligeledes aftalt med skolen, at jeg skulle læse efterårssemestret online fra Danmark. Så på den front ændrede tingene sig ikke så meget. Jeg fik bare travlt med at pakke mit hjem i Texas sammen. 

Hvordan mærkede eller mærker du til Coronakrisen i USA? Hvordan håndteredes det?

De tog corona meget mindre alvorligt til at begynde med. Nu følger de - til en vis grad - mere vores eksempel, men mange student-athletes syntes eksempelvis, det var åndssvagt at Indoor Nationals ikke blev gennemført.

Hvad er status ellers på træning, form, motivation? Især i denne tid?

Træningsmæssigt er det også rigtig godt, at jeg er kommet hjem. 

Det er naturligvis svært herhjemme i øjeblikket, men vi får det bedste ud af det med mange træninger i parker og med alternative styrkeprogrammer. Hos West Texas er der blevet droslet meget ned på træningen. De har ingen sæson i år, og i skole-regi kæmper de med at få lov til at lave organiseret træning. 

Hvad er din bedste oplevelse fra dit USA ophold?

Det var generelt en stor oplevelse. Har fået et stort antal nye venner og bekendte. Collegesæsonen er meget anderledes og stævner som Conference var nogle af højdepunkterne. 

 

LÆS FREDAG OM:

I del 3 der udkommer den 8. maj kan du læse om:

  • Thea Jensen
  • Sophie Søefeldt
  • Olivia Thorsgaard

© Copyright Dansk Atletik Forbund