Loading...

Odense Atletik / OGF er bl.a. arrangør af mange forskellige events. Her er det fra sommeren 2021 hvor klubben var vært for Senior DM. Foto: Christian Jørn / Dansk Atletik.

JOBOPSLAG

Odense Atletik/OGF søger ungdomschef og talent- og elitekoordinator til barselsvikariat

14. januar 2022 · Christian Jørn

Odense Atletik/OGF søger ungdomschef og talent- og elitekoordinator til at varetage det sportslige arbejde i foreningen (barselsvikariat). Tiltrædelse d. 21. februar 2022.

/Jobopslag fra Odense Atletik/OGF

Odense Atletik er en forening, under OGF, som også inkluderer en gymnastik, motions, tværidræts afdeling, samt en dygtig eventafdeling.

I Odense Atletik arbejder vi dedikeret på at skabe de bedst mulige forhold for vores udøvere, både for at skabe et godt udviklingsmiljø ift. sportslige kompetencer men i lige så høj grad for at styrke trivsel og give atleterne et meningsfuldt tilhørsforhold til foreningen.

Vi er en forening, som i stort omfang er drevet af frivillighed. Derfor er det helt essentielt, at du kan samarbejde med medlemmer, trænere og bestyrelsen om at drive foreningen fremad. Erfaring med foreningslivet og en god forståelse for deres arbejdsindsats er vigtig for at kunne udføre arbejdsopgaverne. Dine vigtigste opgave bliver at varetage ungdomsafdelingen, både den daglige strukturering af træningen, stævner og sociale arrangementer, men også at sætte retningen for det sportslige arbejde frem mod et seniorniveau. Herudover kommer du til at arbejde med klubbens skole/klub-samarbejde og du vil blive en vigtig medspiller i planlægning og afvikling af Skole OL lokalstævnet i Odense, som ligger i starten af maj

Arbejdsopgaver

 • Ungdomsafdelingen
  • Kontakt til forældre, atleter og trænere.
  • Koordinering af stævner og sociale arrangementer.
  • Strukturering af ungdomsafdelingen.
  • Sikre en tryg overgang mellem ungdomsafdelingen og seniorafdelingen.
  • Rekruttering af trænere og medlemmer, herunder skabe synlighed via de sociale medier.
 • Skole/klubsamarbejde
  • Koordinering af foreningens skolesamarbejde.
  • Afvikling og planlægning af Skole OL.
 • Talent og elite
  • Kontaktperson for atleterne optaget i klubbens talent- og elitekoncept.
  • Styrke klubbens talentudviklingsmiljø.
 • Samarbejde med eksterne partnere og diverse administrative opgaver

 

Vi tilbyder

Du vil indgå på en dynamisk arbejdsplads, hvor der er rig mulighed for at sætte dit præg på foreningen. På kontoret får du fire skønne kollegaer og du vil blive en del af et arbejdsmiljø med en flad ledelsesstruktur. Stillingen har fleksible arbejdstider, så du vil i høj grad kunne planlægge din tid selv.

Din profil er:

 • Erfaring med foreningslivet
 • Udadvendt og dygtig til at skabe netværk
 • God til at kommunikerer, organisere og eksekvere
 • Erfaring med atletik er en fordel men ikke et krav
 • Du kan eksempelvis have en uddannelse inden for idræt

 

Praktiske oplysninger

Stillingen er tidsbegrænset og udløber d. 31.3.2023 Arbejdstiden er 30 timer ugentligt. Aften- og weekendarbejde vil forekomme. Dit arbejdssted bliver på OGF’s kontor, Stadionvej 25, 5200 Odense V med byens bedste udsigt. Løn efter kvalifikationer. 

Ansøgningen

Spørgsmål kan rettes til Morten Algot Nielsen, Formand for Odense Atletik på mortenalgotnielsen@outlook.com, tlf. 50917950 eller Line Lommer, Ungdomschef og talent- og elitekoordinator, ungdom.atletik@ogf.dk, tlf: 20246585. Ansøgningen sendes senest d. 31.1.22 til mortenalgotnielsen@outlook.com. Der afholdes løbende samtaler. 

© Copyright Dansk Atletik Forbund