Loading...

Her er du: Forside > Om DAF > Kontakt

Kontakt

 

Dansk Atletik 
Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby


HOVEDMAIL: daf@dansk-atletik.dk
NYHEDSMAIL: news@dansk-atletik.dk

TELEFON: 4326 2308

 

Åbningstider

Man-fre: Kl. 9.30-15.30

Medarbejdere i Dansk Atletik:

DAF administration

Torben Dan Pedersen

KONSTITUERET DIREKTØR

Telefon 20496441

torben@dansk-atletik.dk

Helle Nielsen

ADMINISTRATIONSCHEF

Telefon 28449112

helle@dansk-atletik.dk

Dorte Ramlov

SEKRETÆR

Telefon 43262307/40558807

dorte@dansk-atletik.dk
Det er Dorte, som besvarer de indgående opkald eller stiller dem om. Medlems-indberetning, licensopkrævning, praktisk planlægning af diverse terminer, bogsalg m.m. er ligeledes hendes bord. Herudover assisterer hun sportschefen med diverse praktiske opgaver.

Bo Overgaard

ELITECHEF

Telefon 51230108

bbo@dansk-atletik.dk
Bo er leder af elitestaben inkl. landstrænere, og har et overordnet ansvar for forbundets strategiske målsætninger og indsatsområder, herunder ansvaret for implementeringen af ATK i de danske atletikklubber og træningsmiljøer.

Morten B. Olesen

TALENTKOORDINATOR

Telefon 60193070

mbo@skoleol.dk

Christian Jørn

KOMMUNIKATION | konkurrenceatletikken

Telefon 30246042

christian@dansk-atletik.dk

Katja Salivaara

UDVIKLINGSKONSULENT

Telefon 24457191

katja@dansk-atletik.dk
Som udviklingskonsulent har Katja to hovedopgaver: Hun er ansvarlig for DAF licenstræneruddannelse og koordinering og udvikling af danske mesterskaber i samarbejde med forskellige komiteer og arbejdsgrupper.

Bo Rasmussen

TEKNISK KONSULENT

Telefon 20576786

bo@dansk-atletik.dk

Katrine Gribel Vorum

Royal Run | PROJEKTLEDER

Telefon 60200650

katrine@dansk-atletik.dk
Katrine arbejder som projektleder på Royal Run, hvor hun koordinerer planlægningen sammen med de fem lokale foreninger, der arrangerer Royal Run, og med de mange øvrige partnere på projektet. Katrine var desuden projektleder for afviklingen af VM Cross Aarhus 2019 i overensstemmelse med nationale og internationale aftaler, samt yderligere interne målsætninger.

Rasmus Schriver

Royal Run | PROJEKTMEDARBEJDER

Telefon 20663488

rasmus.schriver@bevaegdigforlivet.dk

Bodil Kjærgaard

Royal Run | KOMMUNIKATIONSANSVARLIG

Telefon 22252429

bodil.kjaergaard@bevaegdigforlivet.dk

Rasmus Fabech Storm

Royal Run | PROJEKTMEDARBEJDER

Telefon 40177189

rstorm@dansk-atletik.dk

Thomas Lind

Bevæg dig for livet - Løb | PROJEKTLEDER

Telefon 21577648

tl@dansk-atletik.dk
Thomas arbejder som projektkonsulent under Bevæg dig for livet – Løb, hvor han står for certificeringen, Danmarks Officielle Løbskalender, understøttelse af arrangørernes arbejde, udarbejdelse af rapport om løbsmarkedet samt afholdelse af Arrangørkonference og Margueritløbet.

Maria Severin

PROJEKTLEDER

Telefon 21822820

maria@dansk-atletik.dk
Maria arbejder som projektleder i Dansk Atletik.

Tom Jensen

Atletik TV & Sports Productions | OMRÅDELEDER

Telefon 21809491

tom@dansk-atletik.dk
Tom er områdeleder for Atletik TV, hvor han producerer live streaming af atletik- & motionsaktiviteter - alt sammen i tæt samarbejde med arrangører og frivillige. Han varetager tillige DAF's samarbejde med tv-stationer og produktionsselskaber.

Janni Petersen (på barsel)

Skole OL | PROJEKTCHEF

Telefon 28868402

janni@dansk-atletik.dk

Mikkel Hansen

Skole OL & Aspirantnetværket | PROJEKTKOORDINATOR

Telefon 2921 0185

mikkel@dansk-atletik.dk

Trine Damgaard Eriksen

Skole OL | FINALECHEF

Telefon 3066 7317

trine@skoleol.dk

Lærke Lundedal Jensen

Skole OL | PROJEKTKOORDINATOR

Telefon 42 22 97 97

llj@skoleol.dk

Henriette Leth Nielsen (på orlov)

KOMMUNIKATIONSCHEF

Telefon 20152220

Henriette@dansk-atletik.dk
Henriette står for DAFs bredde-kommunikationsopgaver generelt og isærdeleshed i forbindelse med store events, herunder presse, SoMe, hjemmesider mm.

Camilla Vig Clausen (orlov)

Skole OL | PROJEKTMEDARBEJDER

Telefon 2960 3622

camilla@skoleol.dk

© Copyright Dansk Atletik Forbund