Loading...

Her er du: Forside > Om DAF > Kontakt

Kontakt

 

Dansk Atletik 
Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby


HOVEDMAIL: daf@dansk-atletik.dk
NYHEDSMAIL: news@dansk-atletik.dk

TELEFON: 4326 2308

 

Åbningstider

Man-fre: Kl. 9.30-15.30

Medarbejdere i Dansk Atletik:

DAF administration

Jakob Larsen

DIREKTØR

Telefon 29444332

jal@dansk-atletik.dk
Jakob er overordnet ansvarlig for implementering af forbundets strategiplan og den samlede drift af forbundets aktiviteter. Derudover varetager han den løbende kontakt med omgivende partnere i Danmark såvel som internationalt.

Dorte Maria Ramlov

SEKRETÆR

Telefon 43262307

dorte@dansk-atletik.dk
Det er Dorte, som besvarer de indgående opkald eller stiller dem om. Medlems-indberetning, licensopkrævning, praktisk planlægning af diverse terminer, bogsalg m.m. er ligeledes hendes bord. Herudover assisterer hun sportschefen med diverse praktiske opgaver.

Bo Overgaard

ELITECHEF

Telefon 51230108

bbo@dansk-atletik.dk
Bo er leder af elitestaben inkl. landstrænere, og har et overordnet ansvar for forbundets strategiske målsætninger og indsatsområder, herunder ansvaret for implementeringen af ATK i de danske atletikklubber og træningsmiljøer.

Helle Nielsen

ADMINISTRATIONSCHEF

Telefon 28449112

helle@dansk-atletik.dk

Torben Dan Pedersen

KOMMUNIKATION & BRANDING

Telefon 20496441

torben@dansk-atletik.dk

Henriette Leth Nielsen

KOMMUNIKATIONSCHEF

Telefon 20152220

Henriette@dansk-atletik.dk
Henriette står for DAFs kommunikationsopgaver generelt og isærdeleshed i forbindelse med store events (bl.a. Royal Run, VM Cross og Skole OL), herunder presse, SoMe, hjemmesider og nyhedsbrev. Henriette er også med i CPH Half kommunikationsteamet.

Christian Jørn

KOMMUNIKATION | konkurrenceatletikken

Telefon 30246042

christian@dansk-atletik.dk

Katja Salivaara

UDVIKLINGSKONSULENT

Telefon 24457191

katja@dansk-atletik.dk
Som udviklingskonsulent har Katja to hovedopgaver: Hun er ansvarlig for DAF licenstræneruddannelse og koordinering og udvikling af danske mesterskaber i samarbejde med forskellige komiteer og arbejdsgrupper.

Bo Rasmussen

TEKNISK KONSULENT

Telefon 20576786

bo@dansk-atletik.dk

Katrine Gribel Vorum

Royal Run | PROJEKTLEDER

Telefon 60200650

katrine@dansk-atletik.dk
Katrine arbejder som projektleder på Royal Run, hvor hun koordinerer planlægningen sammen med de fem lokale foreninger, der arrangerer Royal Run, og med de mange øvrige partnere på projektet. Katrine var desuden projektleder for afviklingen af VM Cross Aarhus 2019 i overensstemmelse med nationale og internationale aftaler, samt yderligere interne målsætninger.

Rasmus Schriver

Royal Run | PROJEKTMEDARBEJDER

Telefon 20663488

rasmus.schriver@bevaegdigforlivet.dk

Bodil Kjærgaard

Royal Run | KOMMUNIKATIONSANSVARLIG

Telefon 22252429

bodil.kjaergaard@bevaegdigforlivet.dk

Thomas Lind

Bevæg dig for livet - Løb | PROJEKTLEDER

Telefon 21577648

tl@dansk-atletik.dk
Thomas arbejder som projektkonsulent under Bevæg dig for livet – Løb, hvor han står for certificeringen, Danmarks Officielle Løbskalender, understøttelse af arrangørernes arbejde, udarbejdelse af rapport om løbsmarkedet samt afholdelse af Arrangørkonference og Margueritløbet.

Maria Severin

Royal Run | PROJEKTLEDER

Telefon 21822820

maria@dansk-atletik.dk
Maria arbejder som projektleder på Royal Run, hvor hun koordinerer planlægningen sammen med de fem lokale foreninger, der arrangerer Royal Run, og med de mange øvrige partnere på projektet.

Tom Jensen

Atletik TV | OMRÅDELEDER

Telefon 21809491

tom@dansk-atletik.dk
Tom er områdeleder for Atletik TV, hvor han producerer live streaming af atletik- & motionsaktiviteter - alt sammen i tæt samarbejde med arrangører og frivillige. Han varetager tillige DAFs samarbejde med tv-stationer og produktionsselskaber.

Janni Petersen

Skole OL | PROJEKTCHEF

Telefon 28868402

janni@dansk-atletik.dk

Camilla Vig Clausen

Skole OL | PROJEKTMEDARBEJDER

Telefon 2960 3622

camilla@skoleol.dk

Morten Brammer Olesen

Skole OL | FINALECHEF

Telefon 60193070

mbo@skoleol.dk

Trine Damgaard Eriksen

Skole OL | FINALEKOORDINATOR

Telefon 3066 7317

trine@skoleol.dk

Lærke Lundedal Jensen (på barsel)

Skole OL | PROJEKTKOORDINATOR

Telefon 42 22 97 97

llj@skoleol.dk

© Copyright Dansk Atletik Forbund