Loading...

Her er du: Forside > Om DAF > Kontakt

Kontakt

 

Dansk Atletik Forbund
Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby


Mail: daf@dansk-atletik.dk
Telefon: 4326 2308

 

Åbningstider

Man-fre: Kl. 9.30-15.30

Medarbejdere i Dansk Atletik Forbund:

DAF administration

Jakob Larsen

Direktør

Telefon 29444332

jal@dansk-atletik.dk
Jakob er overordnet ansvarlig for implementering af forbundets strategiplan og den samlede drift af forbundets aktiviteter. Derudover varetager han den løbende kontakt med omgivende partnere i Danmark såvel som internationalt.

Kirse Ellegaard

Souschef

Telefon 43262311 / 27260614

kirse@dansk-atletik.dk
Kirse står for DAF sekretariatets daglige drift og udvikling, personaleforhold og kontrakter. Har sekretærfunktion for forbundets bestyrelse. Hun arbejder med organisationsudvikling, administration og økonomihåndtering, samt varetager kontakten til DIF økonomi & løn.

Dorte Maria Ramlov

Sekretær

Telefon 43262307

dorte@dansk-atletik.dk
Det er Dorte, som besvarer de indgående opkald eller stiller dem om. Medlems-indberetning, licensopkrævning, praktisk planlægning af diverse terminer, bogsalg m.m. er ligeledes hendes bord. Herudover assisterer hun sportschefen med diverse praktiske opgaver.

Piotr Haczek

Cheflandstræner

Telefon 21195647

piotr@dansk-atletik.dk
Piotr er overordnet ansvarlig for elitearbejde og talentudvikling i DAF. Hans primære opgave er at arbejde sammen med de bedste danske atleter og deres trænere med henblik på at opnå de bedst mulige resultater ved de kommende store mesterskaber.

Bo Overgaard

Elitechef

Telefon 51230108

bbo@dansk-atletik.dk
Bo er leder af elitestaben inkl. landstrænere, og har et overordnet ansvar for forbundets strategiske målsætninger og indsatsområder, herunder ansvaret for implementeringen af ATK i de danske atletikklubber og træningsmiljøer.

Henriette Leth Nielsen

Kommunikationschef

Telefon 20152220

Henriette@dansk-atletik.dk
Henriette står for kommunikations-opgaverne i.f.m. Bevæg dig for livet – Løb og for DAFs store events (bl.a. Royal Run, VM Cross og Skole OL), herunder presse, SoMe, hjemmesider og nyhedsbrev. Henriette er også med i CPH Half kommunikationsteamet.

Jeppe Weinreich

Informations- og elitepressechef

Telefon 22389962

jeppe@dansk-atletik.dk
Jeppe har sit primære fokus på den traditionelle atletik, ikke mindst eliten og de store mesterskaber. Pressekontakt til dansk atletiks største profiler m.v. samt daglige opdateringer her på siden af stort og småt.

Maria Severin

Projektleder - Royal Run

Telefon 21822820

maria@dansk-atletik.dk
Maria arbejder som projektleder på Royal Run, hvor hun koordinerer planlægningen sammen med de fem lokale foreninger, der arrangerer Royal Run, og med de mange øvrige partnere på projektet.

Janni Petersen - (på barsel)

Projektleder Royal Run

Telefon 28868402

janni@dansk-atletik.dk

Thomas Lind

Projektleder / Bevæg dig for livet - Løb (vikariat)

Telefon 30539209

tl@dansk-atletik.dk
Thomas arbejder som projektkonsulent under Bevæg dig for livet – Løb, hvor han står for certificeringen, Danmarks Officielle Løbskalender, understøttelse af arrangørernes arbejde, udarbejdelse af rapport om løbsmarkedet samt afholdelse af Arrangørkonference og Margueritløbet.

Bo Rasmussen

Teknisk konsulent

Telefon 20576786

bo@dansk-atletik.dk

Katja Salivaara

Udviklingskonsulent

Telefon 24457191

katja@dansk-atletik.dk
Som udviklingskonsulent har Katja to hovedopgaver: Hun er ansvarlig for DAF licenstræneruddannelse og koordinering og udvikling af danske mesterskaber i samarbejde med forskellige komiteer og arbejdsgrupper.

Katrine Gribel Vorum

Eventkoordinator VM Cross 2019

Telefon 60200650

katrine@dansk-atletik.dk
Som eventkoordinator er Katrine ansvarlig for afviklingen af VM Cross Aarhus 2019 i overensstemmelse med nationale og internationale aftaler, samt yderligere interne målsætninger.

Morten Albjerg Nielsen

Udviklingskonsulent

Telefon 50917950

morten@dansk-atletik.dk
Som udviklingskonsulent har Morten tre hovedopgaver: Ansvarlig for Cross Nationals turneringen, koordinering og udvikling af de lokale atletikstævner under Skole OL samt tovholder på Make Sports Happen event- og projektlederuddannelsen.

Thomas Glud

Teknisk løbsleder, VM Cross & Royal Run Aarhus

Telefon 60618525

thomas@dansk-atletik.dk
Thomas står for planlægning og afvikling af Royal Run Aarhus og er derudover teknisk ansvarlig for VM Cross i 2019 - også i Aarhus, hvor han til dagligt deler kontor med Skole OL/Aarhus 1900. Thomas kommer med en bred baggrund inden for organisering af store events.

Tom Jensen

Områdeleder - Atletik TV

Telefon 21809491

tom@dansk-atletik.dk
Tom er områdeleder for Atletik TV, hvor han producerer live streaming af atletik- & motionsaktiviteter - alt sammen i tæt samarbejde med arrangører og frivillige. Han varetager tillige DAFs samarbejde med tv-stationer og produktionsselskaber.

Torben Dan Pedersen

Skole OL projektleder

Telefon 20496441

torben@skoleol.dk

Lærke Lundedal Jensen

Skole OL projektkoordinator

Telefon 24 60 88 02 / 42 22 97 97

llj@skoleol.dk

Cathrine Pihl

Skole OL - kommunikationsmedarbejder

Telefon 21219401

cathrine@skoleol.dk

Morten Brammer Olesen

Skole OL - finalechef

Telefon 60193070

mbo@skoleol.dk

© Copyright Dansk Atletik Forbund