Alt hvad du skal vide om VM i atletik
Atletik i ugen: Årets højdepunkt nærmer sig med hastige skridt. VM i atletik skydes i gang lørdag den 13. september klokken 00.30 dansk tid. Hele ni danske atleter har kvalificeret sig. Se hvem de er, hvad vi kan forvente af dem og ikke mindst, hvornår de skal i ilden.
På lørdag går det løs. Just som klokken passerer midnat dansk tid og fredag bliver til lørdag skydes det 19. verdensmesterskab i atletik i gang.
Mesterskaberne afholdes i Tokyo på Japans nationalstadion. Det var her både de danske stafetkvinder og stafetherrer satte dansk rekord på 4 x 100 meter ved OL i 2020 (afholdt 2021).
Modsat dengang, hvor coronarestriktioner betød tomme tribuner, er det nyrenoverede stadion denne gang proppet med tilskuere, og atleterne får næppe en flottere kulisse at konkurrere i. I alt skal ni danske atleter i ilden, og kun for 100-meter-løberen, Simon Hansen, der var med på stafetholdet fra 2020, er der tale om et gensyn.
De ni danske atleter er:
Jacob Simonsen (AGF), Maraton
Sara Schou Kristensen (AGF), Maraton
Karen Ehrenreich (Aarhus 1900), Maraton
Kristian Uldbjerg Hansen (AGF), 1500 meter
Sofia Thøgersen (Sparta), 1500 meter
Lisa Brix Pedersen (Sparta), diskoskast
Katrine Koch Jacobsen (Sparta), hammerkast
Janne Nielsen (Aarhus 1900), trespring
Simon Hansen (Aarhus 1900), 100 meter
De danske atleters indsats er fordelt over de første par dage, og især dag to bliver travl.
VM i atletik sendes direkte på DR2 fra kl. 00.25. DR sender også en 30-60 minutters højdepunkter hver dag ca. kl. 19.
Se den præcise sendeplan på DR.dk
DR sender omkring 30 timers atletik i løbet af VM-ugen. Ser du ikke det hele, skal du tænde fjernsynet på disse tidspunkter, hvor de danske atleter er i aktion. Bemærk alle tidsangivelser er i danske tider.
Dag 1 – 13. september
Kl. 03.40 dansk tid: Første atlet i aktion ved VM er Lisa Brix, der kaster kvalifikation i kvindernes diskos. Hun er endt i kvalifikationsgruppe B og skal blandt andre op imod verdensranglistens nummer et, Valarie Allman, fra USA.
De 12 bedste går videre til finalen, og kaster Lisa op til sin danske rekord (62,22 meter) er en finaleplads ikke helt usandsynlig.
Kl. 12.50 skydes kvindernes indledende heats på 1500 meter i gang. Her skal vi se unge Sofia Thøgersen i aktion. Sofia er kun 20 år, men er et af de største løbetalenter herhjemme. Foruden 1500-meter-rekorden sidder hun på hele seks danske seniorrekorder. Niveauet på kvindernes 1500 meter er dog skræmmende højt, og Sofia er seedet 56, men alt kan som bekendt ske på mellemdistancerne, og flasker det sig kan Sofia måske gå videre til semifinalen sammen med 23 andre atleter.
Kl 13.35 dansk tid begynder mændenes indledende på 100 meter. Atleterne er ikke blevet indplaceret i heats endnu, så fra da af gælder det om at holde øjnene på skærmen, hvis man vil se Danmarks hurtigste mand, Simon Hansen, i aktion. Simon har den danske rekord på distancen på 10,11 sekunder, og han skal nok derned omkring, hvis han skal drømme om en semifinale. Det er bestemt heller ikke usandsynligt med den sæson han har haft i år med hele fire løb i 10,1.
Udover de danske atleter giver dag 1 også mulighed for at se verdens bedste atlet Armand Duplantis, når mændenes kvalifikation i stangspring afvikles kl. 12.05 dansk tid.
Dag 2 – 14. september
Dag to ved VM bliver en ualmindelig travl dag for den danske atletikinteresserede:
Kl. 00.30 skydes kvindernes maraton i gang. Her er to danskere til start i form af Karen Ehrenreich og Sara Schou Kristensen. Løbet forventes at blive meget varmt og fugtigt, så for de to danske løbere handler det om at disponere rigtigt og ikke koge over.
Karen har kvalificeret sig med en tid på 2:34:56. Hun var også med på maraton ved VM i 2023 under lignende varme forhold, så måske kan hun bruge erfaringerne herfra. Sara har kvalificeret sig med sin danske rekord på halvmaraton på 1:11:07. Hun er ny på maratondistancen, så for hende handler det om at høste mesterskabserfaring. Ambitionen for begge kvinder er, at overgå deres seedning som er i den nederste fjerdedel af feltet.
Kl. 02.00 går den indledende runde i kvindernes hammerkast i gang. Her skal Danmarks bedste og nok også internationalt mest rutinerede atlet, Katrine Koch Jacobsen, i ilden. Katrine har i år kastet 74,21 meter – bare en cm fra sin egen danske rekord, og ligger pt nummer 11 på verdensranglisten. 12 atleter går videre til finalen, og lever hun op til sit bedste, er en finaleplads bestemt ikke urealistisk selvom niveauet i kvindernes hammerkast er meget højt.
Kl. 02.35 er det så Kristian Uldbjerg Hansens tur, når de indledende heats på mændenes 1.500 meter løbes. Kristian har haft en forrygende sæson og sammen med Katrine er han den eneste danske atlet, der har klaret det direkte krav til VM. Det gjorde han ved at løbe den næsthurtigste danske 1500-meter tid nogensinde, da han ved Diamond League i Stockholm krydsede stregen i 3:32,60.
De seks hurtigste for hvert heat går videre til semifinalen. Det er bestemt realistisk, men afhænger af heatet og hvordan det løbes. Det er ofte hundrededele, der afgør placeringerne i et 1500-meter-løb.
Kl. 12.12: Kvindernes finale i diskos, hvor vi håber at skulle se Lisa Brix igen.
Kl. 13.45: Semifinale i mændenes 100 meter – forhåbentligt med Simon Hansen.
Kl. 14.07 løber kvinderne semifinale på 1500 meter og med lidt held er Sofia Thøgersen med.
Kl 15.20: Mesterskabsdagen afsluttes med mændenes finale på 100 meter. Forhåndsfavoritterne er Kishane Thompson, Noah Lyles og Akani Simbine. Det vil være en meget stor sensation, hvis Simon Hansen er blandt de otte, der skal afgøre mesterskabet, men vi har da lov at håbe.
Dag 3 – 15. september
Kl. 00.30. Endnu en gang gælder det om at holde sig vågen, for lige efter midnat søndag løbes mændenes maraton med den danske rekordholder Jacob Simonsen til start. Simonsen indledte sin sæson aldeles ekstraordinært med danske rekorder på både maraton, halvmaraton og 10 km. En lårskade betød dog, at han i midten af sæsonen missede både EM på landevej og London maraton, men nu er han tilbage og i god form.
Løbet i Tokyo bliver uden tvivl et taktisk løb i meget varme og fugtige forhold. Jacob og hans team har forberedt sig grundigt på dette scenarie, og lykkes han med at kontrollere tempoet og regulere temperaturen, er det ikke usandsynligt, at han kan slutte i den bedste tredje- eller fjerdedel. Simonsen og hans team har selv meldt ud, at ambitionen er en top 20.
Kl. 14.06: Kvindernes hammerkastfinale. Vi håber Katrine Koch er med.
Kl. 14.30 afvikles mændenes semifinaler på 1500 meter forhåbentligt med Kristian Uldbjerg til start.
Derudover springer mændene stangspringsfinale kl. 12.49 dansk tid med Duplantis som kæmpefavorit.
Dag 4 – 16. september
12.40: Kvalifikationen til kvindernes trespring med Janne Nielsen til start. Janne Nielsen deltager i sit første internationale senior mesterskab, og det gør hun efter en sæson, der i hvert fald set udefra ligner et imponerende comeback. Den 32-årige dansker har for en gangs skyld undgået skader og tilbageslag, hvilket har resulteret i hendes nok bedste sæson nogensinde. Det hidtidige højdepunkt har været den danske rekord på 14,13 meter hun satte i maj.
Hun er seedet som nummer 21, men trespring er en uforudsigelig disciplin, og får hun sat det perfekte spring sammen, er en finaleplads ikke umulig.
Kl. 15.05 løber kvinderne en 1500 meter finale, hvor Sofia Thøgersen i teorien kan være med. Vi forventer dog at guldet skal afgøres mellem mellem verdensrekordholder Faith Kipyegon, Diribe Welteji og Jessica Hull.
Dag 5 – 17. september
Kl. 15.20 kan Kristian Uldbjerg blive den første dansker i mændenes 1500 meter finale siden Robert K. Andersen i 1997. Finalen er en af de mest imødesete ved mesterskaberne. Den er meget åben og forventes at blive et opgør med Jakob Ingebrigtsen, Josh Kerr, Niels Laros, Azzeddine Habz og Phanuel Koech.
Dag 6 – 18. september
Kl.13.55: Kvindernes trespringsfinale. Potentielt med Janne Nielsen.
Ellers afgøres mændenes og kvindernes 400 meter – dog uden dansk deltagelse kl. henholdsvis 15.10 og 15.24
Dag 7, 8 og 9 – 19.-21. september
Ingen mulighed for dansk deltagelse. VM slutter med en række stafetter, mangekampskonkurrencer samt finaler på bl.a. mændenes 5000 meter, hvor svenske Andreas Almgren og norske Jakob Ingebrigtsen er blandt favoritterne.
Se det fulde program for VM her og husk at DR sender live fra mesterskaberne samt højdepunkter hver aften.
Internationale stjerner og stærke danske navne til CPH Half
Udover VM er ugens store begivenhed Copenhagen Half, der løbes søndag kl. 9.30. Løbet er et af seks såkaldte Super Half og har som altid tiltrukket verdenseliten. Hos mændene stiller ti løbere op med en PR på under 60 minutter, mens fem af dem også har løbet under 59 minutter. Isaia Lasoi er med en PR på 58:10 måske en lille favorit, men han skal blandt andre slå to OL-medaljetagere, amerikanske Paul Chelimo og hollandske Abdi Nageeye.
I kvindernes felt er Joyciline Jepkosgei værd at bemærke. Den rutinerede kenyaner er tidligere verdensrekordholder på 10 km (29:43) og har vundet både London og New York Marathon. Hun er oppe mod blandt andre Gladys Chepkurui og Keira D'amato.
Blandt danskerne gør den danske europamester på 10.000 meter og rekordholder på 5.000 meter, Joel Ibler (Bagsværd), debut på distancen. Han håber at kunne løbe omkring 62 minutter og blive bedste dansker, men erkender også, at han ikke ved, hvad der sker på den anden side af 15 km. Hans største rival bliver nok Thijs Nijhuis (Houlkær Løb & Motion/VEXA), men også Jens Emil Sloth Nielsen (Bjerringbro Atletik & Motion), Christian Okkels og den danske mester på halvmaraton, Martin Egebjerg (begge Sparta), har meldt deres ankomst.
Blandt de danske kvinder er feltet spændende og ganske åbent. Således stiller den danske mester på distancen Carolien Millenhaar op. Det gør hun sammen med Alberte Kjær (begge AGF) og Nanna Bové (Sparta). Alle tre kvinder har løbet lige omkring 72 minutter, og er de i form, kan de blive et spændende opgør. Outsidere blandt de danske kvinder er Hannah Odgaard (Lemvig Løbeklub) og Josefine Thestrup (Sparta).
Copenhagen Half sendes live på DR2 fra kl. 9.15 og ellers kan det følges på cphhalf.dk
Seneste nyheder
-
Søg nu: År 2 af Performance Pathway programmerne
Efter et meget succesfuldt første år med programmerne Futures, Performance Potential og Team Denmark, opfordrer Dansk Atletik nu deltagerne i programmerne til at ansøge igen for 2026-2027 sammen med alle andre atleter, der er interesserede i at komme ind i programmerne og modtage støtte.
Læs mere -
CPH Half 2027: DAFs klubber springer lotteriet over
I samarbejde med Sparta Atletik & Løb er vi rigtig glade for igen at kunne tilbyde vores medlemsklubber adgang til startnumre uden om lotteriet.
Læs mere -
Stærke danske præstationer ved storslået masters VM
VM-masters bød på danske rekorder, masser af medaljer og store oplevelser for de 12 atleter, der havde taget den lange tur østover til Daegu, Sydkorea.
Læs mere -
Årsmøde og kåringer 2026
Dansk Atletik afholder ordinært årsmøde lørdag den 7. november kl. 10.00 i Odense. I den forbindelse minder vi om tidsfrister for forslag, kandidatur, tilmelding m.m. Vi indkalder samtidig kandidater til kåring som Årets Klub og Årets Ildsjæl 2026.
Læs mere