Nyhed fra Dansk Atletik
Årets Danmarksturnering for masters er både for herre-, dame- og mixhold ligesom flere klubber kan gå sammen om at samle et hold. Foto: Lone Dybdal

Danmarksturneringen for masters 2026 - Tilmeldingen er åben

Klubber i hele landet inviteres til Danmarksturneringen for Masters 2026 – en holdturnering for herrer, damer og mixhold med mulighed for fælleshold og finale i september. Læs mere og tilmeld dig her.

Dansk Atletiks Masterudvalg inviterer klubber i hele landet til Danmarksturneringen for Masters 2026 – en holdturnering med plads til både herrer-, kvinde- og mixhold.

Turneringen afvikles med indledende runder Vest og Øst for Storebælt, og de seks bedste hold for mænd, kvinder og mix kvalificerer sig til finalen søndag den 13. september 2026.

I Vest afvikles der i 2026 én samlet indledende runde, mens der i Øst afvikles to runder på tværs af regionerne Nord, Midt og Syd. Det er muligt for klubber at gå sammen og stille fælleshold, hvilket gør turneringen oplagt også for klubber med færre mastersaktive.

Øvelser
Der dystes i klassiske bane- og tekniske discipliner herunder sprint, mellem- og langdistanceløb, kast, spring samt 1000 m stafet. Finalen afvikles med samme øvelser som de indledende runder.

Masterudvalget opfordrer samtidig klubber til at byde ind som værter for indledende runder eller finalen – gerne i samarbejde med andre klubber.
Sidste frist for tilmelding er søndag den 29. marts 2026.

Se den fulde invitation for detaljer her og tilmeld dit hold via skemaet her

Seneste nyheder