
Anna Møller sikrer sig sin første VM finaleplads med ny dansk rekord ved VM i atletik
Årets VM blev med danske øjne skudt i gang med et brag af en præstation. Første dansker i aktion var Anna Emilie Møller, der med NY DANSK REKORD og NY U23 EUROPAREKORD på 3000m Forhindring i 9.18,92 min. sikrede sig sin første VM finaleplads på banen i hendes foreløbige karriere.
Det er ved at blive en normal måde at berette om Anna Emilie Møllers præstationer. På de helt store scener formår hun bare at præstere gang på gang og sætte nye danske rekorder. I år så vi det til at starte med ved VM i Cross Country løb i Aarhus i marts hvor hun med en 15. plads blev bedste ikke-afrikanske løber. Nu har hun altså her til aften løbet sig i finalen ved VM på 3000m Forhindring samtidig med hun løber NY DANSK REKORD og NY U23 EUROPAREKORD.
Anna Emilie Møller løb i 2. af 3 heats ved den indledende runde på 3000m Forhindring. Fra hvert heat gik de tre hurtigste videre (Q), og så gik seks videre på bedste tider på tværs af heatene (q).
Anna Emilie Møller stemplede fra starten af løbet ind og lå med frontgruppen hele vejen. En frontgruppe bestående af den kenyanske verdensrekordholder, Beatrice Chepkoech, og den tyske europamester, Gesa Felicitas Krause, samt amerikanske Courtney Frerichs. Anna Emilie Møller løb de to første km på omkring 3.07-09 min/km. Den sidste kilometer løn hun i hurtige 3.01 min/km. Sluttiden blev 9.18,92 min. der sikrede hende avancement til finalen som den hurtigste af dem der gik videre med lille q på bedste tider på tværs af heatene. Det er samtidig den fjerdehurtigste tid løbet på tværs af alle heatene.
Tilbage i 2017 ved VM missede Anna Emilie Møller VM finalen på forhindringsdistancen med blot ca. 4 sekunder ved at blive nr. 8 i sit heat.
Finalen løbes mandag den 30. september kl. 20.50.
FORBEREDT TIL VARMEN
Det er meget varmt ved årets VM i Doha, Qatar. Meget meget varmt, og med en luftfugtighed der måles helt op imod 85 %. Anna Emilie Møller og marathonløber, Thijs Nijhuis, har med Team Danmarks hjælp forsøgt at forberede sig på varmen. Se her hvordan det gik til da Anna Emilie Møller var forbi.
For at stadig gøre det nogenlunde acceptabelt under konkurrencerne, så har værtsnationen bygget verdens største udendørs airconditionsystem på atletikstadionet, der skal holde temperaturen på et acceptabelt niveau inde på selve stadion. Dog bor og lever atleterne uden for stadions kølige temperatur. Der træner de også, og også opvarmningsstadion er i den varme hede der er i Doha. Det bliver altså selvsagt med en del udfordringer når det danske hold skal finde sig til rette i Doha før og under konkurrencerne.
Anna Emilie Møllers program ved VM er det nedestående.
Markeret med fede bogstaver er de gange der er garanteret deltagelse. Deltagelse ellers afhænger af avancement. Alle tider er danske tider.
- Fre 27. sep. kl. 17.55 / Anna Emilie Møller / 3000m Forhindring, Indledende runde
- Man 30. sep. kl. 20.50 / Anna Emilie Møller / 3000m Forhindring, Finale
- Ons 2. okt. kl. 17.25 / Anna Emilie Møller / 5000m, Indledende runde
- Lør 5. okt. kl. 20.25 / Anna Emilie Møller / 5000m Finale
Hele det danske landsholds deltagelse ved VM er det nedenstående. Markeret med fede bogstaver er de gange der er garanteret deltagelse. Deltagelse ellers afhænger af avancement.
- Fre 27. sep. kl. 17.55 / Anna Emilie Møller / 3000m Forhindring, Indledende runde
- Man 30. sep. kl. 20.50 / Anna Emilie Møller / 3000m Forhindring, Finale
- Tir 1. okt. kl. 16.30 / Sara Slott Petersen / 400m Hæk, Indledende runde
- Ons 2. okt. kl. 17.25 / Anna Emilie Møller / 5000m, Indledende runde
- Ons 2. okt. kl. 20.05 / Sara Slott Petersen / 400m Hæk, Semifinale
- Fre 4. okt. kl. 19.40 / 4x100m Kvindelandsholdet / 4x100m, Indledende runde
- Fre 4. okt. kl. 20.30 / Sara Slott Petersen / 400m Hæk, Finale
- Lør 5. okt. kl. 20.25 / Anna Emilie Møller / 5000m Finale
- Lør 5 okt. kl. 21.05 / / 4x100m Kvindelandsholdet / 4x100m, Finale
- Lør 5. okt. kl. 22.59 / Thijs Nijhuis / Marathon
FØLG MED PÅ TV
VM i atletik kan ses på TV2 Play (mod abonnement) eller på NRK (norsk kanal).
Seneste nyheder
-
Mindeord: En kæmpe i dansk atletik er gået bort
Dansk atletik har mistet en af sine helt store. Michael Bruun Jepsen er død. Formand Lars Werge minder en stor personlighed og en kær ven.
Læs mere -
De danske VM-atleter er hjemme igen
De danske atleter vendte i denne uge hjem fra VM Inde i Nanjing i Kina. Det var en stor oplevelse både kulturelt og sportsligt.
Læs mere -
Atletik i børnehøjde
Sjov, leg og tumlen. Skive Atletik og Motion har haft stor succes med at introducere de helt små børn til atletikken. Det har åbnet døren for mange potentielle nye medlemmer, øget sammenholdet i klubben og udbredt kendskabet til atletikken som foreningsidræt, fortæller Mikkel Mortensen, der også har en række råd til andre klubber, der vil i gang med atletik for de mindste.
Læs mere -
Fest, forår og høj fart: DM 10 km nærmer sig
Forårsbebuderen DM 10 km landevej (29/3) nærmer sig med hastige skridt. Det er fjerde år i træk, at Aarhus 1900 arrangerer, og alt tegner til en stor dag i Smilets By, når den lokale helt Jacob Simonsen skal ud at forsvare sin titel mod blandt andre Axel Vang, der løber DM for første gang i tre år.
Læs mere