Kåringer

Sofia Årets Præstation Ungdom

KÅRINGER I DANSK ATLETIK

Dansk Atletik hædrer hvert år de dygtigste på deres felt. Kåringer finder sted i forbindelse med årsmødet i oktober samt i forbindelse med større stævner/mesterskaber. 

Udførlig liste over modtagere ses nedenfor (ikke alle priser blev uddelt under og umiddelbart efter Corona). 

ÅRETS FORENING

2000 Abenraa IG  
2001 Skive AM  
2002 Ballerup AK  
2003 Hvidovre AM  
2004 Postens Marchforening
2005 Stoholm IF
2006 Amager AC
2007 Helsingør IF 
2008 Viborg AM
2009/2010 Sparta
2011      Skive AM  
2012 Korsør AM  
2013 Aalborg AM  
2014 Greve Atletik  
2015 Sæby IK80
2016 Aarhus 1900 AM  
2017 HI Skanderborg Atletik  
2018 Skive AM  
2023 Trongårdens IF  

ÅRETS LEDER

1967 Leo Pedersen Randers Freja
1968 Erik Olsen Herlev IF
1969 Dirch Olsen KTA
1970 Osvald Jacobsen Skovbakken
1971 Erik Thomsen Freja Odense
1972 Ove Rasmussen LFAF
1973 Birgitte Wilbek Trongården
1974 Heinrich Duholm IF Sparta
1975 Thomas Helleberg Tønder SF
1976 William Beck SAF
1977 Jørgen Søndergaard Herlev IF
1978 Willy Friborg Petersen Hvidovre IF
1979 Ivan Holmquist KAF
1980 Alex Andersen FIF Hillerød
1981 Ole Olsen BAF
1982 Vagn Ingemann Jensen Hellas Roskilde
1983 Poul H. Esbensen Freja Odense
1984 Frede Klausen Esbjerg AF
1985 René Vincentsen Frederiksberg IF

 

1986 Solveig Kolbye KTA
1987 Niels Jørgen Holdt IF Sparta
1988 Mogens Weinreich Århus 1900
1989 Mette Oxvang Amager IF
1990 Christian Carøe Hjorten
1991 Steen Jensen Glostrup IC
1992 Dan Engell DAF
1993 Anna & Carl Emil Lange Randers Real Atletik
1994 Knud Erik Jørgensen Herlev IF
1995 Kersti Jakobsen KIF
1996 Kirsten Bergmann Herning GF
1997 Ole Fogelberg IF Sparta
1998 Ingen uddeling -
1999 Inge Theil Trongården
2000 Finn D. Andersen Rødding AK
2001 Mogens Møller Randers Freja
2002 Jan Pihl Aalborg AM
2003 Preben Olsen FIF Hillerød
2004 Ole Hansen Viking Rønne
2005 Torben Elmertoft Ringkøbing AM

 

2006 Bente Leisner Københavns IF
2007 Susanne Hedeager OA/OGF
2008 Leif-Henning Jensen Aarhus 1900
2009/2010 Niels Grøn Sparta
2011  Niels Christian Bendixen  Holte IF 
2012  Johnni Ernst Havemann  Sparta  
2013 Kirsten Onsberg Hvide Sande KFUM
2014 Morten Larsen Greve Atletik
2015 Jesper Breum Eriksen ROAR
2016 Heri Ziska Færøerne
2017 Kirsten Onsberg

Hvide Sande KFUM

2018 Knud Høyer

Greve Atletik/DAF Masters Komité

2023 Michael Bruun Jepsen

Hvidovre Atletik og Motion

 

ÅRETS ATLET

2016 Sara Slott Petersen Aarhus 1900
2017 Abdi Hakin Ulad Hvidovre AM
2018 4x100m landsholdet (k)  
2019 Anna Emilie Møller Blovstrød Løverne
2021 Thijs Nijhuis Viborg AM
2022 Ida Karstoft Sparta AM

ÅRETS UNGDOMSATLET

2016 Anna Emilie Møller Blovstrød Løverne
2017 Mia Helene Mørck Bagsværd AC
2018 Andreas Lindgreen Sparta
2019 Anna Emilie Møller Blovstrød Løverne
2021 Joel Ibler Lillesø Bagsværd AC
2022 Sofia Thøgersen Sparta AM

ÅRETS MASTERS ATLET

2016 Rosa Pedersen Odense Atletik
2017 Anne Kirstine Jensen Aalborg AM
2018 Maria Sløk Hansen Hvidovre AM
2019 Henry Andersen  Skive AM
2021 Stafetlandsholdet K70  
2022 Rosa Pedersen Odense Atletik
2023 Inge Faldager Hvidovre AM

 

ÅRETS TRÆNER

2016 Mikkel Larsen Aarhus 1900
2017 Heidi Whitehead Sparta AM
2018 Erik Madsen Skive AM
2019 Kersti Jakobsen Blovstrød Løverne
2021 Liubov Aleksandrova Herlev Løbe- og Atletikklub
2023 Emil Jespersen Ballerup Atletik Klub

 

TANJA RAVNHOLT PRISEN

2019 Jane Linved Aarhus 1900
2021 Mikkel Hansen Gentofte Idræts Klub

TIDLIGERE PRISER OG KÅRINGER

Følgende priser er pt. ikke aktuelle, men tidligere modtageres skal naturligvis anerkendes for deres store indsats på hvert deres område. 

DAF Awards

ÅRETS ATLETIKBILLEDE

2021 Niki Wacherhausen, billede 6

ÅRETS UNGE LEDER

2016 Andreas K. Christensen, Aarhus 1900
2017 Erik Kold, Bagsværd AC
2018 Tanja Ravnholt, Hvidovre AM

ÅRETS CORONA-INDSATS

2021 Mathilde U. Kramer, FIF Atletik & Motion

 

ÅRETS ILDSJÆL

2019 René Vincentsen (FIF)
2021
Jan Gram, Skive AM

ÅRETS ARRANGØR

2015    Sparta AM    Diverse
2016    Blovstrød Løverne    Baneturneringen
2017    Aarhus 1900 AM    EMACS 2017

DEN GYLDNE PIGSKO (årets atletikudøver 1985-2007)

1985 Lene Demsitz Sparta
  Henrik Jørgensen Herlev IF
1986 Lene Demsitz Sparta
  Niels Kim Hjorth Skive AM
1987 Lene Demsitz Sparta
  Henrik Jørgensen  KIF
1988 Lene Demsitz Sparta
  Mogens Guldberg Sparta
1989 Dorthe Rasmussen GIC
  Mogens Guldberg Sparta
1990 Gitte Karlshøj Køge G&IF
  Mogens Guldberg Sparta
1991 Gitte Karlshøj Køge G&IF
  Mogens Guldberg Sparta

 

1992 Renata Nielsen Aarhus 1900
  Martin Voss Aarhus 1900
1993 Renata Nielsen Aarhus 1900
  Jan Ikov Sparta
1994 Renata Nielsen Aarhus 1900
  Wilson Kipketer Sparta
1995 Jette Ø. Jeppesen Aarhus 1900
  Wilson Kipketer Sparta
1996 Renata Nielsen Aarhus 1900
  Wilson Kipketer Sparta
1997 Pia Zinck Aarhus 1900
  Wilson Kipketer Sparta
1998 Pia Zinck Aarhus 1900
  Carsten Jørgensen Blovstrød-Løverne
1999 Heidi Jensen Køge G&IF
  Wilson Kipketer Sparta
2000 Marie B. Rasmussen Aarhus 1900
  Wilson Kipketer Sparta
2001 Marie B. Bohn Aarhus 1900
  Joachim B. OIsen Aarhus 1900
2002 Annemette Jensen Sparta
  Wilson Kipketer Sparta
2003 Annemette Jensen Sparta
  Morten Jensen FIF Hillerød
2004 Rikke Rønholt Sparta
  Joachim B. OIsen Aarhus 1900
2005 Christina Scherwin Sparta
  Joachim B. OIsen Aarhus 1900
2006 Christina Scherwin Sparta
  Joachim B. OIsen Aarhus 1900
2007 Sara Slott Petersen Aarhus 1900
  Joachim B. OIsen Aarhus 1900