
Dansk Atletiks årsmøde 2029
Indkaldelse til og program for Dansk Atletiks årsmøde 2. november 2019
Dansk Atletiks bestyrelse inviterer alle klubber den 2.-3. november på Sinatur Hotel i Nyborg, hvor Atletikkens Årsfest løber af stablen. Selve årsmødet ligger om søndagen.
- Ændringsforslag til love og generelle bestemmelser sendes i udfyldt skema til Dansk Atletiks kontor senest 29/9 2019
- Tilmelding til Atletikkens Årsfest
- Adresse: Sinatur Hotel Storebælt, Østerøvej 121, 5800 Nyborg
- Tid: Lørdag kl. 10-22 Konferencer og Årsfest - Søndag kl. 9.15-14.00 Årsmøde
- Spørgsmål: DAF Sekretariat / 4326 2308 / daf@dansk-atletik.dk
- Læs mere om DAF Awards
Program for DAFs konference lørdag 2. november kl. 10.00 - 17.30
”Vi skal have flere med, men hvordan gør vi det?”
Kl. 10.00-14.00
Seminar/workshop for aspirantnetværk (særskilt invitation, inkl. morgenkaffe (9.30-10.00) og sandwich til frokost).
Kl. 10.00-14.00
Seminar for DM-arrangører (inkl. morgenkaffe (9.30-10.00) og sandwich til frokost) 200kr.).
Kl. 10.00-14.00
Master Konference (inkl. morgenkaffe (9.30-10.00) og sandwich til frokost - gratis for mastere).
Kl. 14.30-17.30
DAF’s bestyrelse inviterer til konference om temaet: ”Vi skal have flere med, men hvordan gør vi det?” En række debat-sessioner om udvikling af stadionatletikken. (250kr./U23 125kr.). Emner:
- Demokrati, indflydelse og vækst: Skal øst- og vest-regionerne genoplives og styrkes – og hvad skal vi så bruge dem til?
- Klubudvikling: Hvordan skaffer vi ressourcer til opsøgende græsrodsarbejde samt hjælp til klubberne med udvikling, finansiering og faciliteter?
- Nye stævneformer: Sådan kan vi få 2.000 med til DMU
- Færre regler og mesterskaber: Virker det i praksis - og hvordan virker det?
- Generationsskifte: Hvordan får vi rekrutteret unge ledere/trænere, og hvordan får de et reelt ansvar og indflydelse?
- Fremtidig resultat- og statistikløsning i dansk atletik: Nye og kendte spillere på feltet (inkl. demo)
Seneste nyheder
-
Mindeord: En kæmpe i dansk atletik er gået bort
Dansk atletik har mistet en af sine helt store. Michael Bruun Jepsen er død. Formand Lars Werge minder en stor personlighed og en kær ven.
Læs mere -
De danske VM-atleter er hjemme igen
De danske atleter vendte i denne uge hjem fra VM Inde i Nanjing i Kina. Det var en stor oplevelse både kulturelt og sportsligt.
Læs mere -
Atletik i børnehøjde
Sjov, leg og tumlen. Skive Atletik og Motion har haft stor succes med at introducere de helt små børn til atletikken. Det har åbnet døren for mange potentielle nye medlemmer, øget sammenholdet i klubben og udbredt kendskabet til atletikken som foreningsidræt, fortæller Mikkel Mortensen, der også har en række råd til andre klubber, der vil i gang med atletik for de mindste.
Læs mere -
Fest, forår og høj fart: DM 10 km nærmer sig
Forårsbebuderen DM 10 km landevej (29/3) nærmer sig med hastige skridt. Det er fjerde år i træk, at Aarhus 1900 arrangerer, og alt tegner til en stor dag i Smilets By, når den lokale helt Jacob Simonsen skal ud at forsvare sin titel mod blandt andre Axel Vang, der løber DM for første gang i tre år.
Læs mere