
Stine Rex med ny dansk rekord i 24 timers løb ved VM
Det danske ultralandshold var i weekenden den 26-27. oktober med til VM i 24 timers løb i Albi i Frankrig. Her skulle løbes på en 1,5 km rundstrækning. Albi er et sted, hvor det danske ultralandshold før har vist stor styrke, således blev det i 2016 til en 4. plads for mændenes hold med holdrekorden på 717.869 km.
Nu skulle landsholdet på syv ultraløbere altså stå prøven i Frankrig. Der forlyder fra landsholdet, at ruten skabte svære betingelser, da der på den korte rundstrækning var ret mange sving som medførte en række småskader. Derudover satte maveproblemer en dæmper på herrernes løb.
STINE REX MED NY DANSK REKORD
Stine Rex skabte den sportslige overskrift. Stine Rex løb sig til en 5. plads, og fik også løbet sig til en ny dansk rekord. Hun forbedrede med 243.749 km. sin egen danske rekord på 241.920 km. fra EM i 2018 hvor hun vandt EM-sølv.
RESULTATER
Resultatmæssigt var de danske præstationer således:
HOLDKONKURRENCE HERRER
- 1. USA. 799.754 km.
- 2. Ungarn. 782.241 km.
- 3. Frankrig. 779.076 km.
- 24. Danmark. 593.153 km.
INDIVIDUEL KONKURRENCE KVINDER
- 1. Camilla Heron, USA. 270.116 km.
- 2. Nele Alder-Baerens, Tyskland. 254.288 km.
- 3. Patrycja Bereznowska, Polen. 247.723 km.
- 5. Stine Rex, Danmark. 243.749 km. (NY DANSK REKORD og PR).
INDIVIDUEL KONKURRENCE HERRER
- 1. Aleksandr Sorokin, Litauen. 278.972 km.
- 2. Tamás Bodis, Ungarn. 276.221 km.
- 3. Olivier Leblond, USA. 275.485 km.
- 47. Carsten Friis, Danmark. 225.177 km. (PR)
- 116. Klaus Pirker Jørgensen, Danmark. 184.545 km.
- 117. Thomas Steenberg, Danmark. 183.429 km.
- 129. Bruno Batsberg, Danmark. 178.260 km.
- 141. Kim Klitgaard Sørensen, Danmark. 166.035 km.
- 175. Kim Hansen, Danmark. 124.286 km.
Landsholdet blev bakket op af fire rutinerede hjælpere samt landstræneren og holdlederen. Det var Ulla Ib Hansen, Dan Kristensen, Helle Steenberg Poulsen, Jan Askholm, Jesper Kenn Olsen (Landstræner) og Peter Leisted Bøgevig (Holdleder).
Seneste nyheder
-
Mindeord: En kæmpe i dansk atletik er gået bort
Dansk atletik har mistet en af sine helt store. Michael Bruun Jepsen er død. Formand Lars Werge minder en stor personlighed og en kær ven.
Læs mere -
De danske VM-atleter er hjemme igen
De danske atleter vendte i denne uge hjem fra VM Inde i Nanjing i Kina. Det var en stor oplevelse både kulturelt og sportsligt.
Læs mere -
Atletik i børnehøjde
Sjov, leg og tumlen. Skive Atletik og Motion har haft stor succes med at introducere de helt små børn til atletikken. Det har åbnet døren for mange potentielle nye medlemmer, øget sammenholdet i klubben og udbredt kendskabet til atletikken som foreningsidræt, fortæller Mikkel Mortensen, der også har en række råd til andre klubber, der vil i gang med atletik for de mindste.
Læs mere -
Fest, forår og høj fart: DM 10 km nærmer sig
Forårsbebuderen DM 10 km landevej (29/3) nærmer sig med hastige skridt. Det er fjerde år i træk, at Aarhus 1900 arrangerer, og alt tegner til en stor dag i Smilets By, når den lokale helt Jacob Simonsen skal ud at forsvare sin titel mod blandt andre Axel Vang, der løber DM for første gang i tre år.
Læs mere