
Udtagelseskriterier til VM Halvmaraton 2020
Udtagelseskriterierne til flere af årets store internationale mesterskaber i 2020 er nu offentliggjort. Nu kan VM Halvmarathon tilføjes til den liste. Mesterskabet afholdes den 29. marts 2020 i Gdynia i Polen. På nuværende tidspunkt har tre danskere opnået kvalifikationskravene.
Abdi Ulad, Thijs Nijhuis og Maja Alm har flere ting til fælles. Én af dem er nu, at de alle tre har klaret kvalifikationskravene til det kommende års VM i Halvmaraton. Det er det samme mesterskab som Danmark havde stor succes med tilbage i 2014. Nu foregår det så i Polen.
Kravet for herrer er 1.04.00. Abdi Ulad løb ved EDP Meia Maratona de Lisboa i marts en tid på på 1.03.01. Thijs Nijhuis løb 1.03.31 i februar ved Barcelona Half Marathon.
For kvinder er kravet 1.14.00. Det klarede Maja Alm ved dette års Copenhagen Half hvor hun løb 1.11.54 og her løb den bedste tid af en dansk kvinde i 16 år.
POTENTIALE FOR DELTAGELSE I HOLDKONKURRENCEN
Der er to herrer, der ligger omkring halvandet minut fra at opnå kvalifikationskravet. Der er den danske mester på maraton, Simon Holbek, der har løbet 1.05.26 samt Andreas Lommer, som har løbet 1.05.30. Af udtagelseskriterierne fremgår, at “Hvis 2 løbere af samme køn klarer krav, vil muligheden for at stille hold blive vurderet. Dette kan indebære dispensation for krav for 3. løber.”. Om dette bliver relevant vil tiden vise.
TIDLIGERE UDGAVER AF VM HALVMARATON
Ved sidste VM Halvmaraton i 2018 Abdi Ulad den hurtigste tid af en dansker i 20 år med en tid på 1.02.15. Den forrige udgave i 2016 i Cardiff havde Lars Budolfsen og Louise Langelund Batting som hurtigste danskere med tider på hhv. 1.06.28 og 1.15.41. Og så var der hjemmebaneløbet i 2014 hvor det dengang danske værtskab af VM Halvmaraton blev hyldet internationalt og samtidig lagde grund til det meget vækstende internationale halvmaraton vi nu har i dag, Copenhagen Half. Et løb der sågar er blevet stiftende medlem af SuperHalfs stævneserien. Dengang i 2014 var de bedste danskere Abdi Ulad og Louise Langelund Batting med hhv. 1.02.24 og 1.16.18.
Seneste nyheder
-
Mindeord: En kæmpe i dansk atletik er gået bort
Dansk atletik har mistet en af sine helt store. Michael Bruun Jepsen er død. Formand Lars Werge minder en stor personlighed og en kær ven.
Læs mere -
De danske VM-atleter er hjemme igen
De danske atleter vendte i denne uge hjem fra VM Inde i Nanjing i Kina. Det var en stor oplevelse både kulturelt og sportsligt.
Læs mere -
Atletik i børnehøjde
Sjov, leg og tumlen. Skive Atletik og Motion har haft stor succes med at introducere de helt små børn til atletikken. Det har åbnet døren for mange potentielle nye medlemmer, øget sammenholdet i klubben og udbredt kendskabet til atletikken som foreningsidræt, fortæller Mikkel Mortensen, der også har en række råd til andre klubber, der vil i gang med atletik for de mindste.
Læs mere -
Fest, forår og høj fart: DM 10 km nærmer sig
Forårsbebuderen DM 10 km landevej (29/3) nærmer sig med hastige skridt. Det er fjerde år i træk, at Aarhus 1900 arrangerer, og alt tegner til en stor dag i Smilets By, når den lokale helt Jacob Simonsen skal ud at forsvare sin titel mod blandt andre Axel Vang, der løber DM for første gang i tre år.
Læs mere