
Kristoffer Hari reflekterer over tangering af dansk rekord på 60m
Kristoffer Hari tangerede i 2017 den danske rekord indendørs på 60m ved at løbe 6,65 sek. Lørdag gjorde han det samme ved Razorback Invitational i Arkansas i USA. For ham er det et af flere tegn på, at han endelig har tilpasset sig i USA. Få en status fra ham her.
"Jeg er lige pt på mit 3. år ved University of Arkansas i USA, så jeg mangler 1,5 år af studiet. Jeg har dog stadig 2,5 års berettigelse tilbage i NCAA. De sidste 2 år har været utrolig åbenbarende for mig. Det tog lidt tid at vænne mig til programmet og træningen her i USA, men det føles endelig som om at jeg er tilpasset; og det er mine resultater nok en refleksion af også!”
Kristoffer Hari løb i april måned 2019 sit hidtil bedste resultat med 10,26 sek. (1,6) på 100m, der var dansk rekord.
HARI: “DET HANDLER OM AT SE FREMSKRIDT”
Om tangeringen af den danske rekord siger han følgende: “Tangeringen er selvfølgelig en fed følelse, og rekorder er jo altid noget der er godt for sindet, men for mig handler det mere om at se fremskridt og at kunne kvalificere mig til de større mesterskaber. Såfremt jeg fokuserer på de elementer, ved jeg at rekorderne nok skal komme!
Kommende planer er såvel bare at løbe godt til NCAA Championships, da niveauet er lige så højt som ved VM! Udendørs er der stor fokus på OL i Tokyo, som jeg selvfølgelig håber bliver en realitet!”
THEA JENSEN MED KÆMPE PR VED SAMME STÆVNE
Ved samme stævne stødte Thea Jensen en imponerende flot PR med 15,75 i kuglestød. Hun flyttede til USA i sommer og studerer i Florida. Det er samtidig Dansk P21 rekord.
“Jeg tror mest af alt jeg har rykket mig markant fordi jeg er blevet mere sikker på rotation som teknik i kuglestød, og især også mit skifte/omspring (reverse). Det hele går super godt her - vi har skiftet min start så det bliver mere kraftfuldt fra bagkanten af og igennem ringen, men det er stadig rigtig mange ting der kan justeres, så det lover godt for resten af sæsonen.
Jeg er super glad for at være her og hele atmosfæren herover er helt fantastisk. Er kommet et rigtig godt sted hen og ikke mindst, samarbejder med en rigtig dygtig træner og et godt hold som også vil mig det bedste.”, beretter Thea Jensen.
ANNA MARK HELWIGH IMPONERER PÅ 1000M
Mellemdistaneløberen, Anna Mark Helwigh, har været i USA siden sommeren 2019. Anna havde forud for indendørs sæsonen døjet med kyssesyge, der var blevet til en kraftig lungebetændelse. Nu er hun dog igang på banen igen, og det går godt.
Anna imponerede ved at løbe 2.50,86 min. på 1000m til Villanova Invitational Ozean Breeze stævnet her den 1. februar. Hun har altså slået den nuværende danske U23 rekord. En rekord Mia Mørck slog for nyligt da hun den 24. januar løb 2.53,34 min. på 1000m'eren. Mia har desværre fået en stress reaktion som er forstadiet til et træthedsbrud så hun "redshirter" indesæsonen (betyder at hun ikke konkurrerer i dette semester).
Anna Mark Helwigh. Foto: Privatfoto.
Seneste nyheder
-
Mindeord: En kæmpe i dansk atletik er gået bort
Dansk atletik har mistet en af sine helt store. Michael Bruun Jepsen er død. Formand Lars Werge minder en stor personlighed og en kær ven.
Læs mere -
De danske VM-atleter er hjemme igen
De danske atleter vendte i denne uge hjem fra VM Inde i Nanjing i Kina. Det var en stor oplevelse både kulturelt og sportsligt.
Læs mere -
Atletik i børnehøjde
Sjov, leg og tumlen. Skive Atletik og Motion har haft stor succes med at introducere de helt små børn til atletikken. Det har åbnet døren for mange potentielle nye medlemmer, øget sammenholdet i klubben og udbredt kendskabet til atletikken som foreningsidræt, fortæller Mikkel Mortensen, der også har en række råd til andre klubber, der vil i gang med atletik for de mindste.
Læs mere -
Fest, forår og høj fart: DM 10 km nærmer sig
Forårsbebuderen DM 10 km landevej (29/3) nærmer sig med hastige skridt. Det er fjerde år i træk, at Aarhus 1900 arrangerer, og alt tegner til en stor dag i Smilets By, når den lokale helt Jacob Simonsen skal ud at forsvare sin titel mod blandt andre Axel Vang, der løber DM for første gang i tre år.
Læs mere