Nyt koncept: Ugens Udfordring skal samle børn og unge i landsdækkende holdkamp

Et nyt koncept skabt af foreninger for foreninger skal fra uge 16 (19. april) og ni uger frem samle børn og unge gennem en ny virtuel venskabelig konkurrence. Ugens Udfordring er en landsdækkende holdkamp i atletik. Det foregår sammen, men hver for sig. Tilmeldingen er nu åben.

Tiden med Corona har fået mange til at gå ad nye innovative veje for at skabe aktiviteter i foreningerne. Her er især det virtuelle univers blevet benyttet. Nu har en gruppe på tværs af foreningerne iværksat et interessant program med et virtuelt islæt der over ni uger fra april af skal samle foreningerne i en fælles virtuel konkurrence. Konceptet kaldes “Ugens Udfordring”. 

Der er hver uge en øvelse man i sin egen klub laver i forbindelse med træning. Resultaterne samles i Roster Athletics platformen. Hver uge har sin øvelse. En øvelse, der tæller i en holdkamp og en øvelse, som vil være rigtig sjov at bruge i opvarmningen eller som aktivitet, når holdkammeraterne udfører deres øvelse. Holdkampen er for alle atleter fra 7–15 år – inddelt i køn og aldersklasser. Det er GRATIS at være med. Nedenfor kan du se øvelsesprogrammet for hver uge.

Uge

     Pointgivende øvelse

Appetit på livet-øvelser

16.

Længdespring (zone/planke)

Stående længdespring

17.

Boldkast (9/11) Kuglestød (13/15)

Baglæns medicinbold-kast

18.

40/60/80/100 meter

40 meter kravling med bind for øjnene (husk cykelhjelm…)

19.

Højdespring (evt. uden madras og saksespring til de yngste)

Vertikalt hop

20.

Hylerkast (9/11)** Spydkast (13/15)

Corona-kast med toiletruller

21.

400/600/800 meter

100 fods sprint

22.

4×40/4×60/4×80/4×100 stafet

Lakridssnørebåndsstafet

23.

Finale 1: Længde, bold/kugle, sprint, højde

 

24.

Finale 2: Hyler/spyd, mellem, stafet

 

Der er ubegrænset antal forsøg/løb – men kun bedste forsøg tæller med. Der stilles ikke krav om vindmåling. 

FIRE KONKURRENCER

Der er fire konkurrencer som alle er klub- eller holdkonkurrencer:

 • A: Holdkonkurrence i aldersgrupper/køn: Der gives point efter ungdomspointtabellen til bedste resultat fra klubben i hhv. drenge/piger og klasser. Hver atlet kan maksimalt udløse point i to øvelser + stafet. Alle resultater også i ikke-godkendt vind kan tælle med.
 • B: Øvelsesholdvinder: Hver øvelse har en holdvinder i hver aldersklasse/køn. Holdets samlede score lægges sammen og divideres med antallet af udøvere. Højeste gennemsnitlige pointscore vinder.
 • C: Klubkonkurrence: Klubkonkurrencen afsløres først lige inden de to finaleomgange i uge 23/24. Så derfor afslører vi det ikke her før søndag den 6. juni 2021. Men det er rigtigt vigtigt, at I får så mange atleter til at deltage i de indledende runder. Det vil forbedre jeres udgangspunkt for finalen…
 • D: Hvervekonkurrence: Formålet med hvervekonkurrencen er at give de enkelte atleter redskaber og lejlighed til at udbrede kendskabet til og deres begejstring for atletik til jævnaldrende.

 

Som klub skal man foretage sig følgende:

 • Tilmelde klubben i de rækker, klubben ønsker at deltage i senest 9. april
 • Sørge for at alle klubbens deltagende atleter er oprettet i Roster
 • Afvikle ugens øvelse på en valgfri dag i løbet af ugen
 • Indtaste resultaterne i Roster senest søndag kl. 18.00
 • Deltage i workshop med Idræt og Sociale Medier med henblik på at designe klubbens hvervestrategi
 • Hverve nye atleter til klubben via minimum to åbne prøvetræningstilbud undervejs
 • Indtaste antal nye atleter, der har medvirket via et link, I får tilsendt til finalen
 • Få atleterne til at tage billeder af sig selv og hinanden til ugens øvelser og tagge disse på Instagram

 

Gruppen bag

 • Mikkel Hansen, Gentofte IK
 • Søren Speich Sørensen, KIF/Sparta
 • Jakob Lind Tolborg, Herlev Løbe- og Atletikklub
 • Stig Fog, Herlev Løbe- og Atletikklub

Seneste nyheder