
Landshold udtaget til VM U20 i Kenya
Den 17-22. august afholdes det sidste af årets tre internationale mesterskaber for vores ungdomsatleter. Efter EM U20 og EM U23 er det nu blevet tid til VM U20. Dansk Atletik sender fem atleter afsted.
Dansk Atletik lykønsker atleterne, deres trænerne, klub og øvrige bagland, der alle har en væsentlig andel i den anerkendelse, som udtagelsen til et internationalt mesterskab fortjener.
Det udtagne landshold
PIGER
- Klara S. Loessl - 100m Hæk (Sparta Atletik)
- Annika B. Haldbo - 100m Hæk (Sparta Atletik)
- Martha D. Rasmussen - 400m H (Aarhus 1900)
DRENGE
- Nikolaj Grønbech - 10-kamp (Sparta Atletik)
- Tazana Kamanga-Dyrbak - 200m (Sparta Atletik)
STAB
- Team Leader: Carsten Bomme
- Team Coach: Mikkel Larsen
- Team Coach: Michael Jørgensen
- Team behandler: Eric Senorski (det svenske forbunds fysioterapeut som vi har en aftale om også at kunne få hjælp af)
Seneste nyheder
-
Atletik i ugen: Nordisk dyst & mulig drømmemile
Overblik: Søndagens landskamp i Finland er weekendens altoverskyggende begivenhed, men også i Boston såvel som Ballerup og Odense er der ting på plakaten.
Læs mere -
Dansk løbs nye guldalder
Dansk langdistanceløb er på vej ud af en årelang rekordtørke. Siden januar 2024 er der blevet sat 5 seniorrekorder og endnu flere kan være på vej.
Læs mere -
Atletik fra begyndelsen
Dansk Atletik sætter fokus på børn i alderen 0-12 år med nye tiltag, der lægger fundamentet for fremtidens atleter.
Læs mere -
Så er holdet til søndagens Nordenkamp udtaget
De 39 atleter, der skal repræsentere Danmark til Nordenkampen på søndag, er udtaget.
Læs mere