
5 atleter udtaget til U20 VM
Dansk Atletik har dags dato udtaget 5 atleter til landsholdet til VM-U20. VM-U20 er den 1-6. august 2022 i Cali i Colombia.
Dansk Atletik lykønsker atleterne, deres trænere, klub og det øvrige bagland, der alle har en væsentlig andel i den anerkendelse som en udtagelsen til landsholdet til VM-U20 er.
LANDSHOLDET
PIGER
- Amanda Sondrup Henriques / 400m Hæk / Randers Freja Atletik
- Annika Haldbo / 100m Hæk / Sparta Atletik & Løb
- Ida Boe Rasmussen / 100m Hæk, længdespring / Greve Atletik
DRENGE
- Joel Ibler Lillesø / 3000m / Bagsværd AC
- Sebastian Monneret / Mangekamp / Sparta Atletik & Løb
STAB
- Team Leader: Rasmus Folino Nielsen
- Team Coach: Katja Salivaara + Michael Jørgensen
- Team behandler: Alexander Bertelsen
LINKS
- Website VM-U20 (World Athletics)
- Program (World Athletics)
Seneste nyheder
-
Gamle kendinge slog til hos herrerne, mens Juliane Hvid var suveræn hos kvinderne
CRAFT Løbe Cups sjette og sidste afdeling blev afviklet på en flad, solbeskinnet og noget vindblæst rute i Klampenborg. Mens der var stor spænding om udfaldet hos mændene, var Spartas Juilane Hvid helt suveræn hos kvinderne.
Læs mere -
Danske syvkæmpere viser klasse i Brescia
Med en 3. og 4. plads ved Multistars i Brescia leverede Betty Marie Ramsgaard og Karla Schärfe en historisk god præstation. Førstnævnte var bare 15 point fra sin egen danske rekord – og yderligere syv point fra en sensationel sejr.
Læs mere -
Ny dansk 100km-rekord
I weekenden blev de danske ultramesterskaber afgjort. Her blev det til ny dansk 100km rekord til Mads Lund, der tilbagelagde den lange distance med en km-tid på 4:07.
Læs mere -
Stærkt Dansk hold til VM i stafet
Seks danske løbere er blevet udtaget til VM i stafet. Her skal de forsøge at løbe Danmark ind blandt de 14 hurtigste nationer i verden, for dermed at sikre deltagelse til sommers VM i Atletik.
Læs mere