
Lav dit eget Royal Side Run!
Brug Royal Run til at skabe aktivitet og fællesskab.
Royal Side Runs er små ”løbsarrangementer” i perioden op til Royal Run, der søger at samle alle de, som har lyst til at bruge Royal Run som markeringer, samlende arrangementer eller noget helt tredje. Alle de som ønsker at skabe en fest med Royal Run som udgangspunkt. Med andre ord!
Royal Side Runs kan være en mulighed for dig/jer/klubben at stemple ind i fællesskabet, skabe en fest med løb og gang som omdrejningspunkt og blive en del af fortællingen omkring Royal Run hvor, hvornår og hvordan det passer dig/jer.
Læs mere om Royal Side Runs via. vores side på Royalrun.dk. Her findes også en eventguide samt masser af inspiration og værktøjer.
Det er også muligt at bestille en eventpakke, som for DAF medlemsklubber er gratis (kontakt Royal Side Run direkte for aftale).
God fornøjelse!
Seneste nyheder
-
Mindeord: En kæmpe i dansk atletik er gået bort
Dansk atletik har mistet en af sine helt store. Michael Bruun Jepsen er død. Formand Lars Werge minder en stor personlighed og en kær ven.
Læs mere -
De danske VM-atleter er hjemme igen
De danske atleter vendte i denne uge hjem fra VM Inde i Nanjing i Kina. Det var en stor oplevelse både kulturelt og sportsligt.
Læs mere -
Atletik i børnehøjde
Sjov, leg og tumlen. Skive Atletik og Motion har haft stor succes med at introducere de helt små børn til atletikken. Det har åbnet døren for mange potentielle nye medlemmer, øget sammenholdet i klubben og udbredt kendskabet til atletikken som foreningsidræt, fortæller Mikkel Mortensen, der også har en række råd til andre klubber, der vil i gang med atletik for de mindste.
Læs mere -
Fest, forår og høj fart: DM 10 km nærmer sig
Forårsbebuderen DM 10 km landevej (29/3) nærmer sig med hastige skridt. Det er fjerde år i træk, at Aarhus 1900 arrangerer, og alt tegner til en stor dag i Smilets By, når den lokale helt Jacob Simonsen skal ud at forsvare sin titel mod blandt andre Axel Vang, der løber DM for første gang i tre år.
Læs mere