
Tre danske kastere triumferer i Bottnaryd
Dansk atletiks bedste kastere satte et usædvanlig stærkt aftryk på weekendens traditionsrige Bottnarydkastet. Søndag sejrede spydkaster Arthur Petersen med sæsonbedste 77.92, mens Katrine Jacobsen vandt en tæt dyst i hammerkast. Dagen inden havde Lisa Brix taget sig af sejren i diskoskast med 61.00 meter i en konkurrence, hvor Annesofie Hartmann forbedrede sin personlige rekord to gange.
Lisa Brix understregede lørdag sin internationale klasse, da hun ved Bottnarydkastet i Sverige vandt diskoskast med 61.00 meter. Det var sæsonens femte konkurrence over de 60 meter og den ottende i karrieren, og dermed synes hun godt på vej til at indløse billet til næste måneds VM.
”Jo, både Lisa og Katrine i hammerkast ligger rigtig lunt placeret i forhold til VM-kvalifikation. Det er meget positivt. De kaster godt og ikke mindst stabilt, og jeg er sikker på, at der er mere på vej,” lyder det fra landstræner i kast, Carsten Bomme.
I forhold VM i Budapest ligger Brix og Koch Jacobsen p.t. placeret som hhv. nr. 22 og 14 – altså et pænt stykke over kvotegrænsen på 36 pladser.
Brix’ vinderkast blev fundet frem allerede i første forsøg, men med 60.16 i tredje runde understregede sidste års EM-finalist sit høje niveau. På 4. pladsen viste Annesofie Hartmann, at hun også så småt nærmer sig international klasse. I 2. og 3. runde forbedrede Hvidovre-kasteren således sin personlige rekord fra maj sidste år til først 57.64 og lige efter 58.30 meter. Interessant nok blev EM-U23 søndag vundet med 56.77 – her er Hartmann dog 3½ måned for gammel til at kunne have deltaget.
(Deca Text&Bild)
To søndagssejre
Søndag var det så den femdobbelte danske mester i spydkast, der slog til. Ligesom Brix fandt Arthur Petersen vinderkastet frem i første forsøg. 77.92 blev det målt til – nyt sæsonbedste og karrierens tredjebedste resultat. Efter et overtrådt og 73.59 i tredje runde valgte Arthur at afstå fra flere kast.
Med de flotte længder denne weekend vil både Arthur og Annesofie forventeligt forbedre deres placeringer på VM-kvalifikationslisten ”The Road to Budapest”, når den opdateres i næste uge.
"Vinduet lukker om to uger, så det bliver mere end svært at klare, men i forhold til næste års mesterskaber ser det interessant ud," siger Bomme fra EM-lejren i Finland, hvor han søndag kunne se den eneste tilbageværende atlet, Katrine Fjerbæk Olsen, rive ned tre gange på den svære åbningshøjde 1.75m.
Kvindernes hammerkast lå placeret til sidst i søndagens program, og her lå Katrine Koch Jacobsen i lang tid på 2. pladsen efter Greta Ahlberg. I femte runde viste det danske es dog sin klasse og satte tingene på plads med 70.07 meter – 51cm længere end svenskeren.
Selvom Katrine i denne sæson endnu ikke har været i nærheden af sin danske rekord på 74.22, har hun været mere stabil i år. I fjor kastede hun således over 70 meter seks gange, mens dagens konkurrence allerede er den ottende af slagsen i en sæson, som langtfra er slut.
Bottnarydkastet – Bottnaryd (SWE) d. 15.-16. juli
Udvalgte resultater
Spydkast M
1. Arthur Petersen (Sparta) 77.92m SB
Diskoskast K
1. Lisa Brix (Sparta) 61.00m
4. Annesofie Hartmann (Hvidovre AM) 58.30m PR
Hammerkast K
1. Katrine Koch Jacobsen (Sparta) 70.07m
2. Greta Ahlberg SWE 69.56m
Alle resultater
Seneste nyheder
-
Mindeord: En kæmpe i dansk atletik er gået bort
Dansk atletik har mistet en af sine helt store. Michael Bruun Jepsen er død. Formand Lars Werge minder en stor personlighed og en kær ven.
Læs mere -
De danske VM-atleter er hjemme igen
De danske atleter vendte i denne uge hjem fra VM Inde i Nanjing i Kina. Det var en stor oplevelse både kulturelt og sportsligt.
Læs mere -
Atletik i børnehøjde
Sjov, leg og tumlen. Skive Atletik og Motion har haft stor succes med at introducere de helt små børn til atletikken. Det har åbnet døren for mange potentielle nye medlemmer, øget sammenholdet i klubben og udbredt kendskabet til atletikken som foreningsidræt, fortæller Mikkel Mortensen, der også har en række råd til andre klubber, der vil i gang med atletik for de mindste.
Læs mere -
Fest, forår og høj fart: DM 10 km nærmer sig
Forårsbebuderen DM 10 km landevej (29/3) nærmer sig med hastige skridt. Det er fjerde år i træk, at Aarhus 1900 arrangerer, og alt tegner til en stor dag i Smilets By, når den lokale helt Jacob Simonsen skal ud at forsvare sin titel mod blandt andre Axel Vang, der løber DM for første gang i tre år.
Læs mere