Fem atleter skal i ilden på Universiadens 1. dag
Atletikmæssigt kommer denne uge til at stå i Universiadens tegn, hvor dansk atletik har ni deltagere på plads i kinesiske Chengdu. Efter fredagens åbningsceremoni tages der mandag nat dansk tid hul på atletikkonkurrencerne, som varer frem til søndag.
Med en tidsforskel på seks timer bliver det allerede i nat hjemlig tid, at de første danske atleter ved FISU World University Games kommer i aktion. Den gigantiske event blev fredag officielt åbnet af den kinesiske præsident Xi Jinping ved en spektakulær ceremoni på det stadion, hvor atletikken er placeret.
”Holdet er endnu ikke fuldtalligt, da de sidste først ankommer i nat, men alle glæder sig vildt til at komme i gang,” fortæller holdleder Andreas Jeppesen, der er med for fjerde gang – den tredje som holdleder.
”Det overordnede indtryk af arrangementet er indtil videre virkelig godt. Det er og bliver bare et fedt set-up. Jeg er sikker på, at det for vore atleter bliver en oplevelse for livet.”
6.500 sportsfolk fra 113 nationer dyster i 15 forskellige sportsgrene, og for dansk atletiks vedkommende bliver det Anna Ø. Lange, der lægger ud kl. 9.00 lokal tid med indledende 400 meter.

Seneste nyheder
-
Europæisk topniveau ved Copenhagen Open i Hvidovre
Atletik i ugen: Et enkelt DM og derudover en række stærke danske sprintere, der jagter hurtige tider og EM-ranking-point. Det er hovedingredienserne i endnu en spændende dansk atletikweekend.
Læs mere -
Trænerstafetten: "Vi skal ikke fokusere på den enkelte, men på miljøet"
Asle Rønning Tjelta samler her trænerstafetten op. Den norskfødte disciplinansvarlige for mellem- og langdistanceløb i Dansk Atletik reflekterer med sine erfaringer fra det norske løbemiljø og den udvikling det har gennemgået de sidste 20 år over, hvordan man løfter dansk løb. Og så inviterer han til et inspirationsmøde i løbet af sommeren.
Læs mere -
Millenaar og Simonsen generobrer tronerne til DM i halvmaraton 2026
AGF tager en dobbeltsejr ved DM i halvmaraton i en tralv weekend, hvor de danske trailløbere deltog ved EM og de danske kastere led et knebent nederlag til Norgen. Reportage, resultater og reaktioner.
Læs mere -
Resultatrullen juni: Monneret vinder i Finland
Dette er Dansk Atletiks resultatrulle. En blog, som løbende opdateres med de relevante danske atletikresultater, som ikke bliver behandlet selvstændigt.
Læs mere