
UNIVERSIADE (3.-4. dag): Line K. Schulz løber sig i finalen
I høj og fugtig varme fik Line K. Schulz torsdag kæmpet sig til finalen på 5000 meter. Efter 1. dagen af kvindernes syvkamp ligger en anden 1900-atlet, Nikoline Lybæk, på en 18. plads – 18 point fra PR-serien.
Med 29 graders varme og en luftfugtighed på 71 % var forholdene ikke til personlige rekorder for deltagerne på kvindernes 5000 meter. For Line K. Schulz handlede det om en plads i finalen, hvilket krævede en plads blandt de otte hurtigste i det andet indledende heat. I det ti kvinder store felt skulle der således bare sorteres to fra, og med en sikker 7. plads i 17:11,67 min. lykkedes missionen for Line, der skal løbe finale lørdag kl. 14.25 dansk tid.
Lørdag skal en anden 1900-atlet på banen, nemlig Nikoline Lybæk Petersen, der fredag fik en fornem start på syvkampens 1. dag med PR 14,38 (+0.2) på 100 meter hæk. I forhold til PR-serien fra sidste års DM mistede hun imidlertid 71 point, da hun i højdespring måtte nøjes med 1.62 meter. Hun indhentede lidt af det tabte i kuglestød med 11.02 meter og 200 meter i 26,31 sek., således at hun før lørdagens sidste tre øvelser ligger på en 18. plads – bare 18 point fra PR-serien på 5026 point.
I højdespringskvalifikationen kunne Katrine Fjerbæk Olsen ikke gentage den flotte præstation fra EM-U23. Efter at have klaret 1.65 og 1.70 i første forsøg, blev det til tre nedrivninger på 1.75 meter. Den sidste finaleplads gik på 1.80 meter i andet forsøg.
FISU World University Games – Chengdu 1.-6. august
3 & 4. dag
5000 meter kval.
Heat 2
1. Holly Campbell AUS 16:42,45 min. Q
7. Line K. Schulz DEN 17:11,67 Q
Højdespring K kval.
20-22 Katrine Fjerbæk Olsen DEN 1.70 meter
(1:65: O 1.70: O 1.75: XXX)
(31 deltagere)
Syvkamp 1. dag
1. Yuliia Loban UKR 3619 point
18. Nikoline Lybæk Petersen DEN 3050
(14,38s (PR) - 1.62m - 11.02m - 26,31s)
Seneste nyheder
-
Atletik i ugen: Kasteopgør i Sæby og spændende sprinterduel
Der er kast og halvmaraton på programmet i den kommende weekend, hvor Danmarks største diskosprofiler, Lisa Brix og Annesofie Hartmann mødes til et stævne i det nordjyske, mens Sara Schou Kristensen er oppe mod stærke nordiske løbere i det traditionsrige halvmaratonløb Göteborgsvarvet. Tirsdag gør Benjamin Lobo comeback efter et år med skader, når han møder Danmarks pt bedste 400-meter-løber Gustav Lundholm ved et stævne i Bagsværd.
Læs mere
-
Skuffende World Relays - løbefest i København
Det lykkedes ikke for de danske stafetherrer at kvalificere sig til VM i Tokyo i forbindelse med weekendens World Athletics Relay. Holdet måtte tage til takke med en femteplads i de sidste og afgørende løb. Til gengæld var der fest i København, hvor Mikael Johnsen blev hurtigste dansker i sin debut på maratondistancen.
Læs mere -
Atletik i ugen: De danske sprintere kæmper om VM-billetter i Guangzhou, Kina.
Der løbes kort og der løbes langt i denne weekend. De danske stafetherrer deltager i World Athletics Relays i Kina og skal forsøge at sikre sig en kvalifikation til VM i atletik i september. Holdet er historisk stærkt, selvom en grim skade har sat et af de vigtige kort ud af spillet. Derudover gør en spændende løber maratondebut i København.
-
Dansk Atletik indgår samarbejde med Mental Atlet - Skal styrke trivsel og mental sundhed i atletikken
Dansk Atletik Forbund har indgået samarbejde med Mental Atlet – en ny samarbejdspartner, som skal være med til at styrke trivsel, fokus og mental robusthed i atletikklubberne. Med samarbejdet følger et konkret tilbud til alle medlemsklubber: 15 % rabat på både individuelle samtaler og klubworkshops med Mental Atlet.
Læs mere