
Husk tilmelding årsmøde 2023
Søndag den 24. september er sidste frist for tilmelding til årsmødet i Odense, søndag den 8. oktober. Det er samtidig også sidste frist for kandidatur, indstillinger af årets navne samt tilmelding til lørdagens faglige program.
På søndag er der to uger til årsmødet og det er ensbetydende med sidste frist for tilmelding til mødet - samt at melde kandidatur til bestyrelses- og valgte komitéposter.
Som optakt til årsmødet afholdes en faglig dag med en lang række aktuelle temaer. Her er tilmeldingsfristen også søndag.
Sidst, men ikke mindst, er søndag også sidste frist for at indstille kandidater til årets forening, leder, træner og masters atlet (30+).
Al årsmødematerialet med program for weekenden, link til tilmelding samt link til indstillinger er samlet på siden her.
Seneste nyheder
-
Mindeord: En kæmpe i dansk atletik er gået bort
Dansk atletik har mistet en af sine helt store. Michael Bruun Jepsen er død. Formand Lars Werge minder en stor personlighed og en kær ven.
Læs mere -
De danske VM-atleter er hjemme igen
De danske atleter vendte i denne uge hjem fra VM Inde i Nanjing i Kina. Det var en stor oplevelse både kulturelt og sportsligt.
Læs mere -
Atletik i børnehøjde
Sjov, leg og tumlen. Skive Atletik og Motion har haft stor succes med at introducere de helt små børn til atletikken. Det har åbnet døren for mange potentielle nye medlemmer, øget sammenholdet i klubben og udbredt kendskabet til atletikken som foreningsidræt, fortæller Mikkel Mortensen, der også har en række råd til andre klubber, der vil i gang med atletik for de mindste.
Læs mere -
Fest, forår og høj fart: DM 10 km nærmer sig
Forårsbebuderen DM 10 km landevej (29/3) nærmer sig med hastige skridt. Det er fjerde år i træk, at Aarhus 1900 arrangerer, og alt tegner til en stor dag i Smilets By, når den lokale helt Jacob Simonsen skal ud at forsvare sin titel mod blandt andre Axel Vang, der løber DM for første gang i tre år.
Læs mere