
Holdet til EM Cross i Bruxelles er udtaget
Der er sat navne på de 14 løbere, der skal repræsentere Danmark ved EM Cross i Bruxelles i december.
Efter weekendens DM Cross i Hørhaven ved Aarhus, er holdet til EM Cross udtaget. Stærke unge, men også mere erfarne navne, har fået plads på holdet, der 10. december skal løbe europamesterskaberne i Cross i Bruxelles. Fire kvinder og ti mænd er udtaget, hvoraf hele seks løbere er i U20-klassen og yderligere tre er U23-løbere.
"Vi har sat et hold ud fra hvem vi mener, kan løbe med i den bedste halvdel i de stærke felter i Bruxelles, men enkelte andre har også fået chancen for at få nogle erfaringer og vise hvor de ligger lige nu," lyder det fra landstræner i mellem- og langdistance i Dansk Atletik.
Løberne der skal til EM Cross, repræsenterer 8 forskellige klubber fra et bredt geografisk område, hvilket er glædeligt for løbesportens udbredelse og udvikling.
Tillykke til alle løberne med udtagelsen!
Holdet til EM Cross
Senior mænd
Mikkel Dahl-Jessen, AGF Atletik
Ole Hesselbjerg, Sparta Atletik og Løb
Andreas Bock Bjørnsen, AGF Atletik
Jonas Gertsen, Odense Atletik
Senior kvinder
Juliane Hvid, Sparta Atletik og Løb
U23 mænd
Joel Ibler Lillesø, Bagsværd Atletik Club
Jeppe Risvig, AGF Atletik
U23 kvinder
Karoline Husted, Aarhus 1900 Atletik og Løb
U20 mænd
Axel Vang Christensen, FIF Hillerød Atletik
Joakim Bertelsen, Skive Atletik og Motion
Benjamin Azimi Khanlarkhani, Sparta Atletik og Løb
Victor Tvistholm Jørgensen, Greve TRIM
U20 kvinder
Sofia Thøgersen, Sparta Atletik og Løb
Astrid My Rønde Kristensen, Odense Atletik
Program EM Cross, Bruxelles
10. december 2023
12:15 Opening Ceremony
12:25 U20 Women Race (5000m)
12:50 U20 Men Race (5000m)
13:10 Mixed Relay (4 x 1500m)
13:35 U23 Women race (7000m)
14:05 U23 Men race (7000m)
14:35 Senior Women Race (9000m)
15:15 Senior Men race (9000m)
EM Cross i Bruxelles kan følges live via allathletics.tv her: All Athletics - European Cross Country Championships
Læs mere om EM Cross her: European Cross Country Championships - Brussels 2023
Seneste nyheder
-
Mindeord: En kæmpe i dansk atletik er gået bort
Dansk atletik har mistet en af sine helt store. Michael Bruun Jepsen er død. Formand Lars Werge minder en stor personlighed og en kær ven.
Læs mere -
De danske VM-atleter er hjemme igen
De danske atleter vendte i denne uge hjem fra VM Inde i Nanjing i Kina. Det var en stor oplevelse både kulturelt og sportsligt.
Læs mere -
Atletik i børnehøjde
Sjov, leg og tumlen. Skive Atletik og Motion har haft stor succes med at introducere de helt små børn til atletikken. Det har åbnet døren for mange potentielle nye medlemmer, øget sammenholdet i klubben og udbredt kendskabet til atletikken som foreningsidræt, fortæller Mikkel Mortensen, der også har en række råd til andre klubber, der vil i gang med atletik for de mindste.
Læs mere -
Fest, forår og høj fart: DM 10 km nærmer sig
Forårsbebuderen DM 10 km landevej (29/3) nærmer sig med hastige skridt. Det er fjerde år i træk, at Aarhus 1900 arrangerer, og alt tegner til en stor dag i Smilets By, når den lokale helt Jacob Simonsen skal ud at forsvare sin titel mod blandt andre Axel Vang, der løber DM for første gang i tre år.
Læs mere