Stafetlandsholdet til World Relays er udtaget
Den 4.-5. maj deltager det danske stafetlandshold i World Relays 2024 i Nassau, Bahamas. Bruttolandsholdet til World Relays kan ses her.
12 atleter er udtaget til World Relays. Den endelige beslutning om hvilke fire atleter, der skal løbe, tages først lige inden konkurrencen.
“Det er tredje gang Danmark er med ved World Relays, og anden gang i træk, at vi har både herrer og damer med på 4x100 m (som kun en af ti europæiske nationer). Det er vi ret stolte af!” fortæller Mikkel Larsen, Elitechef.
32 hold kvalificerer sig til World Relays. Alle hold løber om en plads i finalen (8 hold), og alle 8 finalehold får automatisk en billet til OL i Paris. På dag 2 løber alle holdende igen – de 8 finalehold om medaljer, og de resterende hold løber om de sidste 6 billetter til Paris. Derudover, tildeles de sidste to billetter pba. performance ranglisten blandt ”ikke-kvalificerede hold”.
"Vi ved, at det bliver en meget tæt konkurrence, hvor det handler om at ramme dagen både fysisk, stafetteknisk og som hold i fællesskab. Vi føler os ret godt forberedt med nogle meget rutinerede grundstammer på begge hold og et meget højt stafetteknisk niveau.
Målet har hele tiden været, at vi står med to stærke hold på startstregen i Bahamas – to hold der begge har en reel chance for at kvalificere sig til OL - og det ser ud til endnu engang at være lykkedes.
Nu handler det om at få alting til at klappe om præcis 1 måned på Bahamas, hvor drømmen er, at vi igen står mellem verdens stærkeste stafetnationer med en eller flere OL billetter i hånden,” fortæller Mikkel Larsen.
De danske stafetlandshold:
Kvinder 4x100m
- Ida Karstoft | Sparta Atletik og Løb
- Mette Graversgaard | Aarhus 1900 Atletik og Løb
- Emma Bomme | Sparta Atletik og Løb
- Astrid Glenner-Frandsen | Sparta Atletik og Løb
- Mathilde Kramer | Aarhus 1900 Atletik og Løb
- Klara Loessl | Sparta Atletik og Løb
Mænd 4x100m
- Simon Hansen | Aarhus 1900 Atletik og Løb
- Kojo Musah | Aarhus 1900 Atletik og Løb
- Rasmus Klausen | Sparta Atletik Atletik og Løb
- Frederik Schou-Nielsen | Sparta Atletik og Løb
- Tobias Gorgon-Larsen | Sparta Atletik og Løb
- Jacob Hvorup | Sparta Atletik og Løb
Trænere: Landstræner Tony Lester og assisterende landstræner Lars Pedersen.
Links til mere information:
Seneste nyheder
-
EM 2026: Alt hvad du skal vide
Mandag begynder EM i atletik. Hele 28 danske atleter er udtaget og der er dermed danskere i aktion næsten dagligt. Få overblikket over hvem, hvad og hvornår.
Læs mere -
VM-U20: Ronja løber PR hjem i VM-debuten
DAG 3. Ronja Christophersen skar i fredagens indledende 200 meter-heat to hundrededele af sin personlige rekord, mens Viola Lei Hansgaard manglede lidt over en meter i at nå spydkast-finalen.
Læs mere -
VM-U20: Stærk indsats af Christoffer er ikke stærkt nok
DAG 2. Med tiden 47,80 var Christoffer Banke Jørgensen bare 0,43 sekund fra avancement i torsdagens indledende 400 meter-heat.
Læs mere -
VM-U20: Fornem VM-debut af Sebastian
DAG 1. Den 18-årige Vejle-atlet løb helt op til sit bedste i 5000 meter-finalen, hvor han sluttede som nr. 13 og fjerdebedste europæer.
Læs mere