
DM halvmaraton 2024, tilmelding
DM halvmaraton for ungdom, senior og masters afvikles igen i år som del af Copenhagen Half. Løbet er udsolgt, men det er fortsat muligt at tilmelde sig DM. Proceduren og tidsfrister er tidligere meldt ud, men vi minder om dem her.
Senest søndag den 18. august: Klubber indsender antal DM deltagere til DAF. Herefter modtager klubben det tilsvarende antal vouchers, som klubben videresender til de enkelte deltagere.
Senest søndag den 1. september (rettet): Tilmelding ved brug af voucher på løbets hjemmeside. Ved tilmelding skal deltagerne huske at krydse DM tilmelding af på deltagerprofil (mere om det, når vi fremsender vouchers).
Efter den 1. september vil det ikke være muligt at tilmelde sig DM.
Klubber, der ønsker at foretage en samlet tilmelding på 20 atleter eller flere, skal kontakte Sparta senest den 18. august for at få oprettet en samlet klubtilmelding (med samlet betaling).
DM numre er personlige og må ikke videresælges. Alle DM deltagere skal være medlem af en DAF klub og deltagelse i DM Halvmaraton indgår i årets licensopkrævning via klubben (175 kr. pr. licens).
Seneste nyheder
-
Mindeord: En kæmpe i dansk atletik er gået bort
Dansk atletik har mistet en af sine helt store. Michael Bruun Jepsen er død. Formand Lars Werge minder en stor personlighed og en kær ven.
Læs mere -
De danske VM-atleter er hjemme igen
De danske atleter vendte i denne uge hjem fra VM Inde i Nanjing i Kina. Det var en stor oplevelse både kulturelt og sportsligt.
Læs mere -
Atletik i børnehøjde
Sjov, leg og tumlen. Skive Atletik og Motion har haft stor succes med at introducere de helt små børn til atletikken. Det har åbnet døren for mange potentielle nye medlemmer, øget sammenholdet i klubben og udbredt kendskabet til atletikken som foreningsidræt, fortæller Mikkel Mortensen, der også har en række råd til andre klubber, der vil i gang med atletik for de mindste.
Læs mere -
Fest, forår og høj fart: DM 10 km nærmer sig
Forårsbebuderen DM 10 km landevej (29/3) nærmer sig med hastige skridt. Det er fjerde år i træk, at Aarhus 1900 arrangerer, og alt tegner til en stor dag i Smilets By, når den lokale helt Jacob Simonsen skal ud at forsvare sin titel mod blandt andre Axel Vang, der løber DM for første gang i tre år.
Læs mere