
NM mangekamp i Reykjavik i weekenden
Lørdag og søndag skal danske atleter dyste mod mangekæmpere fra Island, Sverige, Norge og Finland, når de nordiske mesterskaber i mangekamp afholdes in Reykjavík, Island.
Sidste år blev det til fire flotte medaljer til Danmark, da Karla Schärfe og Betty Marie Ramsgaard Jensen kæmpede sig helt til tops. De er begge to med i weekenden og er de i super form. Betty startede sæsonen med en fantastisk dansk rekord i syvkamp (5.833) i Greve for tre uger siden.
Sportslig ansvarlig for mangekamp i Dansk Atletik, Martin Roe, glæder sig til at se atleterne i aktion i weekenden.
"Jeg ser frem til to kolde men gode dage på Island, vi har et spændende hold med mange stærke atleter. Jeg har troen på at vi kan kæmpe med om medaljer i de forskellige klasser!
Vi har desværre et par stærke atleter der ikke stiller op pga. skade, men de kommer stærkere tilbage" fortæller Martin Roe om forventningerne til de danske udøvere til NM.
Startliste og resultater kan ses live her.
Det danske hold til NM i mangekamp:
Piger U18
Aliya Dahl / KIF
Agnete Vibe Bertelsen / Vejle IF
Kvinder
Nickoline Skifter Andersen / Sparta
Karla Schärfe / Sparta
Betty Marie Ramsgaard Jensen / Sparta
Drenge U18
Mads Vincentsen / Sparta
Drenge U20
Cornelius Birk Meissner / Skive AM
Mænd
Sofus Olivarius Vølund / Sparta
Noah Birk Meissner / Skive AM
Seneste nyheder
-
Mindeord: En kæmpe i dansk atletik er gået bort
Dansk atletik har mistet en af sine helt store. Michael Bruun Jepsen er død. Formand Lars Werge minder en stor personlighed og en kær ven.
Læs mere -
De danske VM-atleter er hjemme igen
De danske atleter vendte i denne uge hjem fra VM Inde i Nanjing i Kina. Det var en stor oplevelse både kulturelt og sportsligt.
Læs mere -
Atletik i børnehøjde
Sjov, leg og tumlen. Skive Atletik og Motion har haft stor succes med at introducere de helt små børn til atletikken. Det har åbnet døren for mange potentielle nye medlemmer, øget sammenholdet i klubben og udbredt kendskabet til atletikken som foreningsidræt, fortæller Mikkel Mortensen, der også har en række råd til andre klubber, der vil i gang med atletik for de mindste.
Læs mere -
Fest, forår og høj fart: DM 10 km nærmer sig
Forårsbebuderen DM 10 km landevej (29/3) nærmer sig med hastige skridt. Det er fjerde år i træk, at Aarhus 1900 arrangerer, og alt tegner til en stor dag i Smilets By, når den lokale helt Jacob Simonsen skal ud at forsvare sin titel mod blandt andre Axel Vang, der løber DM for første gang i tre år.
Læs mere