Løberens efterårsmagasin er på gaden
Vores samarbejdspartner – Løberen - har netop udgivet deres halvårsmagasin. Her finder du blandt andet et spændende interview med Jacob Sommer Simonsen, som Løberen talte med lige inden afrejse til Berlin.
Derudover er løbemagasinet fyldt med efterårets produktnyheder og gode tilbud. Endelig kan du få gode råd til, hvordan du opnår progression i din træning.
Læs magasinet her.
Seneste nyheder
-
Simonsen jagter DM-sejr, EM i trail og stærke starter i Finland
Atletik i ugen: Sæsonen er i den grad i gang, og det mærkes i denne uge, hvor den store begivenhed er DM i halvmaraton med stærke Jacob Simonsen til start.
Læs mere
Allerede onsdag er fire nyslåede danske rekordholdere til start i Finland, hvor endnu en dansk rekord ingenlunde kan udelukkes. -
Status: DM arrangører og værter
Dansk Atletik er ved at planlægge DM-værtskaber for 2027 og 2028, men mangler fortsat én DM-vært for 2026. Få oversigten her.
Læs mere -
Resultatrullen juni: Juliane Hvid klar til EM
Dette er Dansk Atletiks resultatrulle. En blog, som løbende opdateres med de relevante danske atletikresultater, som ikke bliver behandlet selvstændigt.
Læs mere -
Danske mangekæmpere klar til NM
12-13. juni afvikles de nordiske mesterskaber i mangekamp i Oslo i Norge. Dansk Atletik har i dag udtaget de 11 atleter, der skal repræsenterer Danmark. Se holdet her.
Læs mere