Internationale masters aktiviteter
Tilmeldingsfrister til NM Inde i Oslo (NOR) og VM Inde i Alachua County, Florida (USA) nærmer sig. Vi har samlet lidt praktisk information her.
NM Inde afholdes i Oslo, den 14.-16. februar og tilmeldingsfristen er den 3. februar 2025 via hjemmesiden her.
VM Inde afholdes i Florida, den 23.-30. marts og tilmeldingsfristen er den 23. januar 2025 via hjemmesiden her.
For at deltage i internationale mesterskaber er der følgende krav:
- I 2025 skal man være født i 1990 eller senere
- Man skal være medlem af en dansk atletikklub (under DAF)
- Man skal tilmeldes indenfor fristen
- Man skal stille op i Danmarkstøj (Rød overdel med påtrykt Danmark/Denmark)
Dertil kommer et internationalt fee på kr. 175 der indbetales til Dansk Atletik. Se kontoinformation her og oplys navn og stævne på overførslen. Vi skal også bede om at man fremsender kvittering for tilmeldingen til daf@dansk-atletik.dk og knudhoeyer@gmail.com med oplysning om klub samt telefonnummer.
Dette for at sikre, at alle er korrekt tilmeldt og kan godkendes af DAF til international deltagelse.
Som altid sørger Dansk Atletiks Masters Udvalg for praktisk hjælp og information i forhold til deltagelse i stævner. Følg med i udvalgets Facebookgruppe, hvor der løbende opdateres. Det gælder selvfølgelig også alle øvrige aktiviteter i ind- og udland.
For eksempel er der allerede information om EM, der afholdes på Madeira den 8.-19. oktober. Selvom tilmeldingsfristen først er den 2. september, så er det måske ikke for tidligt at overveje deltagelse og planlægge derefter. Se EM hjemmesiden her.
Seneste nyheder
-
"Målet er en konstant udvikling af atleterne"
Interview: Dansk Atletiks nye udtagelsesoversigt for årene 2026-2032 er klar. Her fortæller sportschef Jackie Newton om baggrunden for oversigten, hvordan den adskiller sig fra tidligere og hvad det betyder for atleter og trænere.
Læs mere -
Stærkeste line up nogensinde til Aarhus Sprint´n´Jump.
Indesæsonen når i dansk perspektiv et foreløbigt højdepunkt i morgen tirsdag, når Aarhus Sprint´n´Jump byder på det nok stærkeste line up i stævnets historie.
Læs mere -
Fin sæsonåbning af de danske atleter
Indesæsonen blev skud i gang i denne weekend, hvor mange danske atleter var i gang rundt om i Europa.
Læs mere -
Dansk Atletik lancerer unglederkonference på tværs af idrætter
Af unge, for unge. Dansk Atletik lancerer sammen med DIF en unglederkonference for alle 16-35-årige i idrætten. Konferencen skal styrke ledelseskompetencer, demokratisk selvtillid og fremme modet til at tage ansvar i idrætten
Læs mere