Spændende DM i trail og flotte tider i Tokyo
Det blev et overraskende tæt opgør, da DM i lang trail skulle afgøres i den forgangne weekend, hvor der også blev uddelt DM-medaljer i kapgang og løbet hurtige tider i Tokyo.
I weekenden blev de danske mesterskaber i lang trail (60km / 1700 højdemeter) afgjort på en både smuk og hård rute omkring Julsø ved Silkeborg.
Hos mændene var både de danske mestre i lang trail fra 2024, Anders Aagaard Hansen (Blovstrød Løverne), og 2023, Christian Nørfelt (Blovstrød Løverne) til start. De blev flankeret af den danske mester i kort trail fra 2024, Max Boderskov (Team RunMax), mens kvindernes felt talte guld- og sølvvinder fra 2024, Emma Lemminger (Himmelbjergets Bakkeløber Lav) og Simone Haastrup (Team RunMax).
Da starten gik lagde henholdsvis Max Boderskov og Emma Lemminger sig i front – Emma dog med Simone Hastrup lige i ryggen.
Gennem den følgende halvanden times tid frem mod 24K og efter bl.a. tre forskellige opstigninger af Himmelbjerg-plateauet i træk havde Max Boderskov konsekvent øget sit forspring til sine nærmeste forfølgere og havde et hul på ca. 4,5 minutter.
Hos kvinderne var udviklingen til gengæld vendt og Simone Haastrup, som havde overtaget fronten allerede kort efter 4 km, havde slået et hul på hele 6,5 minutter til Emma Lemminger og 7 minutter til Pia Folsing. Pia Folsing fik hentet lidt ind over de næste km, men på de sidste 20km trak Simone yderligere fra og kunne løbe i mål som suveræn vinder med over 10 minutter ned til Pia Folsing på andenpladsen og yderligere 9 minutter til Emma Lemminger på tredjepladsen.
Hos mændene intensiveredes spændingen gennem hele løbet. Anders Aagaard hentede gradvist ind på Max, og ved 48 km, var de 4,5 minutters forspring reduceret til bare et enkelt minut.
54 km blev det kritiske vendepunktet hos herrerne. Max Boderskov kæmpede med kramper i begge lægge, og Anders Aagaard Hansen viste sig umulig at følge, da han lukkede forspringet helt og bragte sig i front gennem de sidste kilometer af Nordskovens og rutens måske aller tungeste terræn. Han krydsede målstregen først med bare ét ned til Max Boderskov. Christian Nørfelt blev nummer 3 yderligere ca. 10 minutter efter Max Boderskov.
Se alle resultater her
DM Kapgang
Udover trailmesterskaberne, blev der også uddelt DM-medaljer i kapgang. Her genvandt Claus Hechmann (Sdr. Omme) det danske mesterskab for herrerne, mens den tidligere EM og VM-deltager Jacob Sørensen (Sdr. Omme) gjorde comeback i sporten med en andenplads. Bronzen gik til KIFs Klaus Nygaard Jensen.
Sdr. Ommes herrer fra Jacob Sørensen, Claus Hechmann og Steen Westergaard Hansen, der placerede sig som henholdsvis nummer to, et og fire og dermed tog holdguld.
Hos kvinderne vandt Stine Omel Andersen fra arrangørklubben Phønix. Se alle resultater her
Ny PR til Juliane Hvid
I den anden ende af verden løb de to Spartaatleter, Juliane Hvid og Nanna Bové Tokyo Speed Race – et 5-km gadeløb i den japanske hovedstads gader. Juliane Hvid sluttede som nummer 12 i ny PR - 15:47, mens Nanna Bové blev nummer 16 i 16:29.
Kvindernes løb blev vundet af Kenyas Caroline Nyaga i 14:19, mens Italienske Nadia Battocletti satte ny europarekord på andenpladsen med 14:32.
Se resultater her.
En anden, der havde sat næsten op efter rekorder i weekenden var den tidligere verdensmester i Triatlon, Camilla Pedersen, der i forbindelse med velgørenhedsløbet Wings for Life ville forsøge at sætte bedste tider på 50 km, 6 timer og 100km. Lidt sygdom i dagene op til løbet betød dog, at hun måtte trække stikket ved 34 km.
Seneste nyheder
-
Simonsen i Valencia og alt du skal vide om Craft Løbe Cup #4
Atletik i ugen: Årets sidste runde af Craft Løbe Cup afvikles som stafet i Odense og Jacob Simonsens gør udfald med den danske maratonrekord i Valencia.
Læs mere -
Lys på!
De mørke måneder er over os, og som løber er dit vigtigste udstyr ikke længere carbonsko og splitshorts. Det er reflekser, lamper og lygter. Sammen med vores samarbejdspartner Løberen guider vi her til, hvordan du ser og bliver set i mørket.
Læs mere -
Tid til at tælle medlemmer
Fredag den 28. november åbner medlemsregisteringen hos Centralt ForeningsRegister (CFR). Vi har samlet et par af de vigtigste retningslinjer her.
Læs mere -
Mikkel Dahl-Jessen og Sofia Thøgersen sejrede i et underholdende DM Cross og tredje afdeling af CRAFT Løbe Cup 2025/26
DM Cross og tredje afdeling af CRAFT Løbe Cup 2025/26 blev en kæmpe løbefest. Et par afbud fra nogle af forhåndsfavoritterne fik ingen betydning for mængden af action, og der var god crossunderholdning til de fremmødte. Ingen kunne røre Mikkel Dahl-Jessen og Sofia Thøgersen, som kunne tage hjem med to af Dansk Atletiks mest prestigefyldte pokaler.
Læs mere