Nyhed fra Dansk Atletik
Kom til åben trailttræning med landstræner Bashir Hussain den 18. april

Invitation til åben trailtræning d. 18. april

Dansk Atletiks nye landstræner Bashir Husain inviterer til åben træning for U18-, U20- og seniortrailløbere, der ønsker at kvalificere sig til europæiske trailmesterskaber i 2026. Læs mere her.

Lørdag den 18. april afvikler Dansk Atletik en træningsdag, som også vil fungere som testevent forud de internationale trailmesterskaber for U18 og U20-løbere, som er en del af forbundets nye trailsatsning. Træningen er åben, og alle, der er interesserede i at repræsentere Danmark ved sommerens mesterskaber, opfordres til at deltage.
Se udtagelseskriterier via link i bunden af denne artikel.

Seniorløbere er også meget velkomne – både for at få en god gang træning og for at støtte U18- og U20-atleterne i deres arbejde med teknik.

Praktisk information
Hvornår? – Lørdag den 18. april kl. 11.00–14.00
Hvor? – Dyrehaven i Klampenborg
Mødested – Foran Peter Lieps Hus kl. 11.00


Program for dagen

  1. Seniortræning på en kuperet rundstrækning, fx 5 x 1 km med 90 sek. jog imellem, i cirka 10 km-/halvmaratontempo med fokus på god teknik.
    Her får U18- og U20-atleter også mulighed for at observere løbeteknik op og ned ad bakke samt i terræn, som de selv skal arbejde med senere på dagen.
  2. Timetrail for U18 og U20 på ca. 3 km på en lignende rute
  3. Træning i teknisk terræn, fx trapper, mudder, sand og stejle bakker
  4. Tekniktræning med fokus på opløb, fx 4 x 150 m i ca. 10 km-tempo
  5. Tekniktræning med fokus på nedløb, fx 4 x 200 m i ca. 1500 m-tempo
  6.  Anden timetrail – ca. 3 km afhængigt af, hvordan træningen forløber 

Udtagelseskriterier – International U18 Mountain Running Cup

Udtagelseskriterier – European Off Road Running Championships

Bemærk, at der den 23. marts blev justeret i udtagelseskriterierne for European Off Road Running Championships:

  • Udtagelsen vil nu bl.a. blive vurderet ud fra potentialet til at placere sig i den bedste to tredjedele af feltet
  • Der er indført en ekstra udtagelsesdato den 4. maj for atleter, der kan vise form efter den første udtagelse den 13. april – fx ved et udtagelsesløb i udlandet

Se punkt 2 under “Selection Process”.

Seneste nyheder