Ny sprintansvarlig med international erfaring
Sprint, hækkeløb og stafet er centrale satsningsområder i Dansk Atletik. Forbundet har derfor ansat Piotr Haczek som ny disciplinansvarlig for området. I tæt samarbejde med klubber og trænere skal han være med til at videreudvikle dansk sprint.
Piotr Haczek har mere end to årtiers erfaring fra international eliteatletik – først som atlet og senere som træner, performanceleder og konsulent. Gennem hele sin karriere har han arbejdet med at opbygge højtydende miljøer, der støtter både atleter og trænere i at nå deres fulde potentiale på internationalt niveau.

Piotr vandt som aktiv blandt andet 2 x VM-guld i 4 x 400 meter og deltog i finalerne ved OL i Atlanta i 1996 og i Sydney i 2000.
“Med sin erfaring og stærke faglighed skilte Piotr sig ud i et meget kompetent felt af kandidater,” siger direktør i Dansk Atletik, Klaus Nørby Jakobsen, og fortsætter:
“En af Piotrs vigtigste opgaver bliver at videreføre forbundets strategi i tæt samarbejde med sportschef Jackie Newton. Som disciplinansvarlig skal han være med til at fastholde og styrke den positive udvikling inden for sprint, hæk og stafet – og sikre, at det sker i et tæt samspil med de dygtige klub- og specialtrænere, vi har rundt om i landet.”
Piotr Haczek er desuden et kendt navn i dansk atletik. I perioden 2015–2018 havde han flere roller i Dansk Atletik, blandt andet med ansvar for det nationale eliteprogram, hvor han arbejdede tæt sammen med trænere og atleter på tværs af eliteafdelingen.
Internationalt har han blandt andet været Event Lead i Scottish Athletics samt cheftræner i det polske atletikforbund og i det saudiarabiske atletikforbund.
Han kender også elitesporten fra atletens perspektiv. Som 400-meterløber og stafetløber konkurrerede han på højeste internationale niveau og var en del af det polske landshold, hvor han blandt andet vandt medaljer ved verdensmesterskaber og nåede to olympiske finaler. Erfaringer, der i høj grad har formet hans tilgang til eliteidræt og langsigtet udvikling af atleter.
Piotr Haczek tiltræder stillingen den 1.april, men vil inden da begynde at række ud til atleter og trænere. Han får sin daglige gang på Dansk Atletiks kontor i Brøndby.
Seneste nyheder
-
Store dueller og stærke felter. DM 10 nærmer sig
Atletik i Ugen: Scenen er sat til en af dansk løbs helt store dueller, når Joel Ibler og Axel Vang tørner sammen til et stærkt besat DM 10, hvor Juliane Hvid ligner en favorit hos kvinderne. Jacob Simonsen er ikke med, men jagter i stedet en hurtig 5km-tid i USA.
Læs mere -
Medalje- og rekordregn over de danske mastersatleter
Mens de fleste af os har tilbragt de seneste dage ved påskebordet, har de danske mastersatleter benyttet helligdagene til at høste EM-metal til Danmark. 34 medaljer og 13 mastersrekorder blev det til ved de indendørs mastermesterskaber i Torun, Polen.
Læs mere -
27:55: Joel Ibler sætter dansk 10-km-rekord: "En lidt bittersød fornemmelse"
Joel Ibler satte lørdag dansk rekord på 10km med tiden 27:55. Her fortæller han om rekorden, hvad den og hans to øvrige rekorder betyder for ham, og så afslører han, at han stiller op til DM10 på næste søndag.
Læs mere -
Interview: Et kast til historiebøgerne
Den 14. marts 2026 satte Katrine Koch Jacobsen dansk rekord i hammerkast. 75,52 meter sendte hun hammeren ud på – det længste i verden i år. Kastet blev leveret ved den allerførste konkurrence i den allertidligste del af sæsonen, men for den danske VM-8´er havde det været undervejs i fire år.
Læs mere