Dansk Atletik lancerer GÅ TIL LØB
GÅ TIL LØB er navnet på en ny national satsning under Dansk Atletik. Formålet er at få flere danskere i løbeskoene og bringe dem tættere på de danske løbe-, gang- og atletikklubber.
I dag lancerer Dansk Atletik GÅ TIL LØB – et nyt nationalt initiativ målrettet motionsløbere.
Ambitionen er klar: Flere danskere skal i gang med at løbe – og endnu vigtigere, de skal blive ved. I dag løber omkring 1,4 millioner danskere, men mange gør det alene uden tilknytning til en klub eller et fællesskab. Netop denne gruppe er i fokus for den nye indsats.
Initiativet samler løberne i et nyt, landsdækkende fællesskab, hvor man kan finde inspiration, motivation og troværdig vejledning. Uanset om man er nybegynder, løber sporadisk eller deltager i enkelte motionsløb, er målet at gøre det lettere og sjovere at holde fast i løbet.
“Alle løber for noget. Med GÅ TIL LØB vil vi støtte danskerne med at finde og fastholde deres egen motivation – og give dem de redskaber, der gør det nemmere at fortsætte,” lyder det fra direktør i Dansk Atletik, Klaus Nørby Jakobsen.
Fokus på den almindelige motionsløber
Initiativet henvender sig især til løbere, der endnu ikke er medlem af en lokal løbe- eller atletikklub, men løber alene, med venner eller i uformelle fællesskaber. Samtidig tilbydes inspiration til mere erfarne motionsløbere, der deltager i løb, men stadig savner et samlet sted med relevant indhold og vejledning.
Målet er at inspirere og motivere samt øge løbeglæden, så flere kommer i gang med løb og flere holder fast i løb.
På den nye hjemmeside gaatilloeb.dk er der lige nu:
- Inspiration og motivation til at komme i gang med et træningsprogram – og fortsætte
- Enkle og troværdige råd fra eksperter, trænere og atleter (første tema er løbesko)
- Overblik over motionsløb i hele landet
- Mulighed for at modtage tilbud fra Dansk Atletiks samarbejdspartnere gennem nyhedsbreve
Indholdet på hjemmesiden er skabt og lanceret af Dansk Atletik i samarbejde med partnerne CRAFT, Kaiser Sport & Ortopædi samt Roster Athletics.
Styrker også lokale løbefællesskaber og -klubber
Selvom initiativet primært er rettet mod løbere uden klubtilknytning, vil lokale løbeklubber også få glæde af satsningen. Platformen vil blandt andet synliggøre lokale løb og gøre det nemmere for løbere at finde vej ind i eksisterende løbeklubber og fællesskaber.
Med lanceringen af GÅ TIL LØB tages første skridt mod at samle endnu flere danskere om en af landets mest populære motionsformer.
Seneste nyheder
-
Gedigne overraskelser til dramatisk DM i Maraton
Dramatiske afgørelser til DM i maraton, hvor to gedigne outsidere slog til på de sidste hundrede meter og tog et par overraskende sejre i et løb, hvor især de hurtigste danske kvinder viste historisk højt niveau.
Læs mere -
DM i København, rekordforsøg i Odense og spændende debut i Belfast
Atletik i ugen: 25.000 maratonløbere i hovedstaden inkl. et par hundrede, der kæmper om DM-medaljer, løber med opmærksomheden i en weekend, hvor Annemarie Nissen gør debut på 1.500 meter og Camilla Pedersen gør udfald mod hele tre danske ultraløbs-rekorder.
Læs mere -
Resultatrullen Maj: Nissen løber 6. hurtigste 1500-meter-tid
Dette er Dansk Atletiks resultatrulle. En blog, som løbende opdateres med de relevante danske atletikresultater, som ikke bliver behandlet selvstændigt.
Læs mere -
World Relays: Skade bremser lovende dansk indsats
Stafetlandsholdets indsats ved World Relays i Botswana fik en ærgerlig afslutning med en skade undervejs i finaledagens heat. Dagen forinden viste det unge hold dog lovende takter med en tid, der ville have været dansk rekord for bare et år siden.
Læs mere