Dansk Atletik indgår nye partnerskaber
I forbindelse med lanceringen af GÅ TIL LØB-initiativet har Dansk Atletik haft fornøjelsen af at etablere nye samarbejder og styrke de eksisterende.
I de forløbne måneder har Dansk Atletik indgået en række nye partnerskaber.
I maj måned blev GÅ TIL LØB initiativet lanceret. En lancering som udvidede det eksisterende samarbejde med Roster Athletic og CRAFT sportswear.
GÅ TIL LØB lanceringen bød også på en ny partner i form af Kaiser Sport & Ortopædi. i første omgang er samarbejdet rettet mod løbsmarkedet, men udvides senere til at omfatte atletik. I løbet af efteråret vil der blive lanceret en række tilbud til medlemmer og medlemsklubber af Dansk Atletik.
Kaiser Sport & Ortopædi bliver også sponsor på Craft Løbe Cup serien.
CRAFT LØBE CUP byder derudover på endnu en ny sponsor - Purepower. Purepower er allerede kendt i idrætsverden gennem deres tætte samarbejde med Team Danmark. Sponsoratet aktiveres i første omgang ved en række energi produkter til selve løbene i CRAFT LØBE CUP serien.
Dansk Atletik har også indgået et samarbejde med privathospitalet Capio i forbindelse med vores High Performance Program. Aftalen indebærer rabat samt hurtig behandling for atleter under enten talentprogrammet Futures, Performance Potential-programmet eller Team Danmark-programmet.
Endelig har Puregym A/S og Dansk Atletik indgået en samarbejdsaftale - i første omgang er samarbejdet rettet mod en række målgrupper som ikke er medlemmer af en løbeklub men ønsker at kombinere deres styrketræning med løb enten i naturen eller på løbebånd. Derudover vil genoptræning efter skader eller operationer være et fokusområde.
Seneste nyheder
-
Trænerstafetten: "Ingen udvikler sig alene"
"Stærke relationer er ikke et biprodukt af succes – de er en forudsætning for den". I sommerens sidste trænerstaffet samler kastetræner Carsten Bomme depechen op, og reflekterer over, hvordan en relativt smal diciplingruppe kan voks sig stærkere - både i bredden og i toppen.
Læs mere -
Invitation til 60 års fødselsdag
Dansk Atletiks formand fylder 60 år og i den anledning inviterer vi til reception i Idrættens Hus, torsdag den 27. august kl. 15-17.
Læs mere -
EM U18. De danske atleter er udtaget
11 talentfulde atleter i 14 forskellige discipliner. Det er et lovende hold Dansk Atletik sender til Rieti i Italien, hvor de europæiske U20 mesterskaber skal afgøres. Se holdet her:
Læs mere -
Resultatrullen juli: Mette Kammer vinder i Finland
Dette er Dansk Atletiks resultatrulle. En blog, som løbende opdateres med de relevante danske atletikresultater, som ikke bliver behandlet selvstændigt.
Læs mere