Nyhed fra Dansk Atletik
Vintertrail i Mols Bjerge er blevet afviklet i en årrække, men er for første gang i denne weekend vært for DM trail. Foto: Eventyr Sport Events

Atletik i ugen: Tre danske mesterskaber og en landskamp

En travl weekend står for døren. Lørdag indledes DM inde i mangekamp og DM inde for masters, mens det søndag går løs ved DM i lang trail, der i år tegner til at blive en spektakulær affære i storslående Mols Bjerge. 

Hvis der sidste weekend var stille på stævnefronten, er der skuret op på 11 i den kommende. Hele fire mesterskaber herunder tre danske og et nordisk skal afgøres lørdag og søndag. Mest opmærksomhed knytter sig til Nordenkampen, men den er altså blot et af fire mesterskaber, der skal afvikles over de kommende dage.

Vildt og uforudsigeligt DM i trail
Søndag danner det spektakulære terræn omkring Nationalpark Mols Bjerge ramme om DM i lang trail. Det er førstegangsarrangørerne Himmelbjergets Bakkeløber Lav, der står for stævnet, og de har været så elskværdige at udarbejde en ca. 46 km lang rute med knap 2.000  højdemeter til nogle vores mest hårdføre og udholdende atleter, der på dagen også lader til at få fornøjelsen af tykt snedække, fire frostgrader og 10 meter i sekundet.

Det giver et åbent løb med mange udfaldsrum. Hos mændene ligner det et opgør mellem ungdommens rå kraft personificeret ved Jacob Steinthal og Elias Hinge, der begge er nye i sporten, men kommer fra orientering, og rutinens taktiske snilde i form af erfarne trailløbere som Max Broderskov, Nikolaj Dam og Oscar Kurubacak. 

Hos kvinderne kunne Ulrikke Evensen være en lille favorit, men hun kan nemt blive presset af bl.a. Emma Lemminger, Simone Haastrup og Karen Krogh.

Startlister og resultater kan findes her
Og mere info om løbet kan findes her.

Er man ikke til sne, is, kold vind og bakker, så kan man søge indenfor i Langvang Atletik Stadion, hvor Randers Freja afvikler DM i Mangekamp og DM inde for masters. 
I førstnævnte mesterskab ligner det hos herrerne et opgør mellem Malte Bank og de to Birk Meissner brødre Noah og Cornelius, mens rutinerede Nikoline Lybæk (Aarhus 1900) ligner en favorit hos kvinderne.

Se startlister og følg med via roster

Mastersatleterne skal have overrakt et hav af medaljer, når de skal afgøre DM inde i mange discipliner og mange aldersklasser. Se startlister og følg med også via roster.  

Derudover afvikles tredje afdeling af Sparnord Indoor i Sparnord Arena i Skive, mens der på den internationale scene er lagt op til et spændende to mile løb ved Millrose Games i New York. Feltet er et af de stærkeste nogensinde og tæller blandt andre de to verdensrekordholdere Josh Kerr og Grant Fischer samt VM-medaljetagerne Cole Hocker og Jake Wightman.   

Seneste nyheder